Головна Агросектор Наслідки зупинки митного безвізу з ЄС для українського агросектору

Наслідки зупинки митного безвізу з ЄС для українського агросектору

Який сектор в Україні постраждає найбільше від зупинки "митного безвізу" з ЄС і чи є альтернатива?

Аналітики підкреслюють, що Європейський Союз не має наміру продовжувати “торгівельний безвіз”, який дозволяв Україні здійснювати торгівлю товарами без сплати мит. Польща та кілька інших країн виступили проти автоматичного продовження цієї угоди. Проте, варто зазначити, що ЄС не скасує всі автономні торгівельні заходи, і, в свою чергу, пропонує Україні оновити умови вільної торгівлі в рамках угоди про асоціацію.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Вплив на український експорт

Частка ЄС у загальному українському експорті зросла з 40% у 2021 році до понад 60% у 2024-му. Особливо це відчутно в агросекторі, де частка досягла 80% залежно від групи товарів. Очікується, що цей сектор постраждає найбільше через повернення мит.

Більше 90% соняшникової олії, що постачається до ЄС, походить саме з України, а Іспанія входить до трійки найбільших імпортерів українського зерна. Україні слід розглянути можливість повернення на ринки Африки чи Близького Сходу, щоб частково компенсувати втрати від зупинки “митного безвізу”. Однак цьому можуть заважати ускладнена логістика, небезпека та конкуренція з росією.

Протести польських перевізників

Також слід зазначити, що польські перевізники анонсували акцію протесту на найбільшому пункті пропуску на кордоні з Україною “Дорогуськ-Ягодин”. Мета акції полягає в вимозі відновлення системи дозволів для українських вантажівок.