Головна Агросектор Україна вперше майже повністю використала квоту на експорт біоетанолу до ЄС у 2024 році

Україна вперше майже повністю використала квоту на експорт біоетанолу до ЄС у 2024 році

Україна у 2024 році вперше майже вичерпала квоту на постачання біоетанолу до ЄС.

У 2024 році Україна вперше практично повністю використала щорічну експортну квоту на постачання біоетанолу до Європейського Союзу. За підсумками минулого року обсяг експорту біоетанолу склав 99 300 тонн, що майже дорівнює встановленій квоті у 100 000 тонн. При цьому 62% від усього експорту забезпечили приватні підприємства, а три найбільші з них охопили 38% постачань.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Структура ринку та ключові фактори зростання

В Україні наразі функціонує 17 біоетанольних заводів із загальною виробничою потужністю понад 420 000 тонн на рік. За останні роки 12 із цих підприємств були приватизовані, що стало важливим поштовхом для розвитку галузі. Виробництво біоетанолу активно зростає завдяки кільком чинникам:

  • Заміщення російського метанолу українським біоетанолом у нафтогазовидобувній промисловості.
  • Організація поставок до країн ЄС великими консолідованими партіями, обсягом не менше 10 000 тонн.
  • Особливості логістики: біоетанол транспортується бензовозами на нафтопереробні підприємства ЄС, а у зворотному напрямку до України доставляється бензин.
  • Скасування експортних квот для біоетанолу в ЄС та обов’язкове додавання 5% біоетанолу до бензинів на внутрішньому ринку України.

“Україна торік вперше з підписання угоди про асоціацію з ЄС фактично вичерпала річну квоту в 100 000 тонн на поставки біоетанолу до Євросоюзу.”

Нові можливості для українських виробників

Згідно з оновленими умовами торгівлі, з червня до кінця поточного року українські виробники біоетанолу отримали можливість експортувати до ЄС ще 58 000 тонн цієї продукції. Така динаміка свідчить про нарощування присутності України на європейському ринку біоетанолу та посилення ролі приватного сектору у структурі експортних поставок.