Главная / Авиаперевозки

Комфорт і сервіс для авіапасажира

26.10.2016
Феликс Бадажков, «Полет», 2001
Феликс Бадажков, «Полет», 2001
Авіаційний експерт, кандидат наук НАУ

Вже тривалий час точаться дискусії щодо інфраструктури та вартості послуг в аеропортах України. Когось не влаштовує віддаленість повітряних гаваней від міста, інших – ціни в закладах харчування. Разом з тим, вже давно керівники авіапідприємств та експерти галузі намагаються прояснити ситуацію. Давайте спробуємо розібратися, хто ж має забезпечити комфорт та належний сервіс для пасажирів в аеропортах України.


Трансфер

Перше, з чим стикається авіапасажир під час подорожі, це необхідність трансферу до/із аеропорту. У містах, де аеропорт знаходиться в межах міста, часто існують спеціальні маршрути громадського транспорту, або ж завжди є можливість скористатися місцевою службою таксі. В інших випадках, наприклад як із МА Бориспіль, де аеропорт знаходиться в іншому місті, вже доведеться користуватися автобусним трансфером або послугами таксі з розрахунку тарифів для перевезень за межами міста.

В даному аеропорті автобусні перевезення забезпечує за маршрутом 322 (відомий всім як Скайбас) перевізник – акціонерне товариство "АТАСС Бориспіль". Інші оператори поки не проявили достатнього інтересу, щоб відкрити власні рейси по даному сполученню. Порядок відкриття таких рейсів регулюється низкою Наказів відповідних органів виконавчої влади та Законом України «Про автомобільний транспорт». В них визначено, що для відкриття нового маршруту необхідно отримати дозволи від Укртрансінспекції, Державтоінспекції, відповідних дорожньо-експлуатаційних організацій та «органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування», які надають право на здійснення перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування на конкурсних засадах. Таким чином, автобусний маршрут загального користування відкривають: Укртрансінспекція – міжобласний та міжнародний; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації – внутрішньообласний; виконавчі органи сільських, селищних і міських рад – міський.

Отже, вирішити питання збільшення напрямків та кількості операторів маршрутів можливо та необхідно, але для цього місцева влада та інші заінтересовані державні органи мають докласти необхідних зусиль, щоб залучити нових перевізників. Так, біля Лондона в аеропорту Гатвік (Англія) діють декілька автобусних перевізників на будь-який смак та гаманець. Ціна варіюється в залежності від того, де ви придбали квиток, віддаленості посадки від терміналу та рівня комфорту автобуса в межах від 4-6 фунтів до 15-25 фунтів.

Пасажири завжди можуть скористатися і послугами таксі, але відповідно до діючих міжнародних правил в сфері авіації оператор таксі має відповідати всім вимогам для діяльності на території аеропорту та пройти відповідні навчання із авіаційної безпеки. В Україні, на жаль, оператори таксі не поспішають розвивати сервіс та тільки незначна частина перевізників надають можливість розраховуватися пасажирам безготівково. Навіть сервіс Uber, що недавно запустився в країні вже розглядає можливі варіанти працювати в готівковій формі… Щоб змінити це, необхідне запровадження відповідної системної державної політики по наведенню порядку на ринку послуг автомобільних перевезень.

Пасажири із автомобільним транспортом можуть вільно скористатися послугами комерційних операторів парковок, що пропонують свої послуги від 5 до 30 грн/год, в залежності від відстані до терміналу.


Враховуючи, що керівництво аеропорту планує добудувати багатоповерховий паркінг навпроти терміналу Д, то незабаром для власників автомобілів буде ще більший вибір послуг на будь-який смак та вартість. Крім того, такий інфраструктурний проект дозволить операторам з оренди автомобілів розміщувати там свій автопарк, що буде ще зручніше для пасажирів.

Безпека та багаж

Питання безпеки є завжди одним із основних в будь-якому аеропорті. А в умовах іноземної агресії на сході країни, наші авіапідприємства взагалі перебувають в стані "жовтого рівня загрози", тобто передбачено відповідні заходи для посилення контролю безпеки авіапасажирів. Звичайно це може викликати певні незручності та більш тривалий час проходження контролю через пункти перевірки на авіаційну безпеку, але це відповідні вимоги сьогодення та міжнародних правил.

Разом з тим, ніхто не відміняє власної обачності та обережності із особистими речами, перебуваючи в будь-якому аеропорту. Навіть в найсучасніших аеропортах із потужними системами моніторингу та спостереження пасажири періодично стають жертвами крадіїв, і відбувається це переважно через власну необачність.

Дуже цікаву практику запровадили останнім часом в МА Бориспіль. На підприємстві створили спеціальну службу для розшуку багажу та розслідування причин його зникнення чи викрадення. Наскільки мені відомо, такої служби із професійними слідчими в жодному аеропорту світу ще немає. Якщо вони покажуть добрий результат, це може стати хорошим прецедентом, а досвід і практика буде поширена і в інших повітряних гаванях світу.

Магазини та заклади харчування

Аеропорт – це, по суті, інфраструктурний комплекс, що забезпечує можливість прийому і відправлення рейсів та має відповідні ресурси для цього. І тому в плані закладів харчування та інших суб'єктів господарювання аеропорт виступає тільки як орендодавець площ та не має права втручатися в їх господарську діяльність. Адже для контролю існують відповідні державні органи, що і мають цим займатися (антимонопольний комітет, комітет захисту прав споживачів, різні інспекції та організації). Якщо не забувати, що ми живемо в ринковій економіці, то вартість на свої послуги кожна компанія визначає сама.

Разом з тим, відповідно до діючого законодавства, механізм передачі площ для оренди в аеропортах може бути переданий в оренду тільки через конкурс, організований Фондом держмайна. Після залучення експертних компаній Фонд держмайна визначає ціну за оренду та після проведення конкурсів укладає контракти із орендарями. На основі визначеної ціни оренди та інших параметрів для діяльності, власники компаній вже самі мають оцінювати рентабельність та ризики ведення бізнесу та виробити власну цінову політику.

Враховуючи, що питаннями ціноутворення займаються самі компанії, відповідальність лежить на Фонді держмайна та Антимонопольному комітеті, в сфері формування ціни та контролю цінової політки яких знаходяться дані питання. Як приклад, вартість того ж комплексного обіду в ресторані готелю, що в п'яти хвилинах від терміналу, вже становить від 60 грн. Вирішити дану проблему могли б і відповідна політика з боку Фонду держмайна, який би попередньо визначав цільове призначення для відповідних орендних площ та передбачив в контрактах обмеження здачі їх в суборенду.
Денис Костржевский: со временем мы все-таки реализуем концепцию аэро-сити Пролёт со скидками Небес покойство