Главная / Банки

Що реформувати в НБУ. Пояснення на пальцях

12.04.2017
Петер Пауль Рубенс, «Последствия войны», 1638 — 1639
Петер Пауль Рубенс, «Последствия войны», 1638 — 1639
Експерт CMD Ukraine
«Мета виправдовує засоби» – відома цитата Макіавеллі. І Національний банк України, складається таке враження, взяв її на озброєння. Не говоритимемо про ефективність підходу, звернемо увагу лише на меті діяльності регулятора.

Основна функція НБУ досить лаконічно описана в статті 99 Конституції України – забезпечення стабільності грошової одиниці. Все інше — похідне.

Як у світі

Порівняймо з Сполученими Штатами Америки, де Резервна Система США, виконує функції центрального банку, в першу чергу опікується економічним зростанням країни, одночасно дбаючи про довгострокове зростання грошових і кредитних агрегатів, збільшення виробництва, максимальну зайнятість, цінову стабільність, поміркований рівень довгострокових відсоткових ставок.

Аналогічні функції виконує Резервний банк Австралії. Законодавством визначено, що Резервний банк Австралії має забезпечувати стабільність національної валюти, гарантувати максимальну зайнятість населення та економічне процвітання і благополуччя народу Австралії.

Приблизно ту ж мету переслідують центробанки Чехії, Малайзії та багатьох інших європейських і не тільки країн.

І як у нас

НБУ встановлює іноді небачені регуляції, ніби впевнено слідуючи своєму «конституційному призначенню». Без огляду на наслідки для реального сектору економіки.

Приклад №1. Безпрецедентний обов’язок продажу 100% валютної виручки резидентів України з’явився в українців у 2014 році. А як бути експортерам, що працюють на імпортній сировині чи комплектуючих? Такі дії скоріше стимулюють залишати прибутки в офшорах, а ніж заводити їх в Україну.

Приклад №2. Надвисокі облікові ставки, вартість залучених коштів, що «висушують» українську економіку. Починаючи з 30% у березні 2015 року і до 14% сьогодні.

А от ставка рефінансування Європейського центрального банку, за якою він надає кредити фінустановам Єврозони, з березня 2016 року складає 0%. У Великобританії облікова ставка становить 0,25%, в Канаді — 0,5%, в США — 1%.

За рейтингом Світового Банку за рівнем кредитної ставки Україна з 22% посіла восьме місце з кінця. Після Мадагаскару – 60%, Малаві – 44%, Бразилії – 44%, Таджикистану – 26%, Аргентини – 25%, Киргизіі – 25% та Уганди – 23%.

Якщо в 2009 році фінансова глибина економіки, співвідношення наданих кредитів до ВВП, в Україні становила 73%, то в 2015 році цей показник скоротився до 49%. В країнах, що динамічно зростають цей показник значно вищий — в Малайзії це 121%, в Сінгапурі — 131%, в Китаї — 142%.

Використання НБУ тактики «спаленої землі» не тільки залишило реальний сектор економіки без доступного джерела поповнення обігових коштів, а й без ресурсу для здійснення капітальних інвестицій. Я вже не кажу про 80 млрд грн обігових коштів, які за оцінками УКБС підприємці втратили в збанкрутілих банках. Якщо в 2012 році частка банків в структурі фінансування капітальних інвестицій складала 16%, то за результатами 2016 року скоротилась більш ніж вдвічі до 7%. При цьому загальний обсяг капітальних інвестицій впав з 33 млрд дол США на рік до 12 млрд дол США на рік.

Яка мета у НБУ

Вочевидь, такі дії регулятора складно назвати ефективними. Саме тому першочергово слід скорегувати мету діяльності НБУ та спрямувати його зусилля на забезпечення економічного зростання країни.

Відповідний законопроект №5303 щодо внесення змін до Конституції України було ініційовано Радикальною партією та за підписом 174 депутатів внесено до Парламенту. Серед його головних новацій спрямування діяльності НБУ на реалізацію потенціалу довгострокового економічного зростання; забезпечення цінової і курсової стабільності гривні; забезпечення помірного рівня довгострокових відсоткових ставок; та сприяння максимальній зайнятості населення.

Перший необхідний крок зроблено. Далі буде перетворення вітчизняного банківського сектору на «зрошувальну систему» для виробництва, високопродуктивного експорту та взагалі для реального сектору економіки.

Ред.: Анонсы этой и других колонок – на нашей странице в Facebook. Держи руку на пульсе – подписывайся прямо сейчас.


В августе пройдет грандиозная распродажа земель «Дельта Банка» НБУ отмечает необходимость в докапитализации еще у трети банков Активы НБУ сократились на 12,5 млрд грн