Главная / Банки

Ставка за депозитом втратила роль головного фактора для обрання банку, - експерт

10:03 | 11.02.2015
Ставка за депозитом втратила роль головного фактора для обрання банку, - експерт
Автор: webmaster webmaster
Голова правління «Райффайзен Банку Аваль» Володимир Лавренчук останнім часом перебрав на себе безпосереднє керівництво корпоративним банкінгом. Це пов’язано з тим, що профільний заступник голови Віктор Горбачов, який пропрацював у банку майже 20 років, залишає фінустанову. Пан Лавренчук в інтерв’ю БІЗНЕСу розповів про своє бачення нагальних питань розвитку бізнесу фінустанови. 

— Ви вже оцінювали масштаби втрат клієнтів-бюджетників у зв’язку з їх примусовим переведенням на обслуговування до Ощадбанку? 

 — Так, у нас є такий аналіз. За 2014 р. ми втратили 10% клієнтів по зарплатних проектах у бюджетних установах, 2,5% були примусово переведені в Ощадбанк. Якщо взяти більший період, скажімо, три роки, то втрати ще більші. Було багато хвиль «переділу» цього ринку. Іноді бюджетників спрямовували на обслуговування у невеликі новостворені банки, назви цих банків усі ми знаємо. Нині — рух у бік державних банків. Із одного боку, це здається правильним, але з іншого — державні банки, що користуються на ринку такими привілеями, мали б виконувати певні соціальні програми. Якщо виконують, то нехай озвучать, я про них досі не чув. Тоді така міграція клієнтури була би виправданою. Але ж зараз ми бачимо, що держбанки — це такі ж комерційні установи, вони конкурують з приватними на всіх ринках. Тому я виступаю проти преференцій для державних банків та використання адміністративного фактору в конкуренції. 

 — Чи є серед ваших клієнтів великі державні компанії? 

 — Майже немає. Ми зустрілися з цим викликом ще вісім років тому, коли від нас «пішли» митниця, «Укрпошта» та інші великі держкомпанії. Тому в подальшому ми не дуже змагалися за таких клієнтів, ураховуючи їхню дуже високу чутливість до новопризначених міністрів. 

 — Останнім часом загострилася проблема валютної іпотеки. «Райффайзен Банк Аваль» є одним з найбільших кредиторів. Як вирішуєте цю проблему? 

 — Ми беремо участь у підготовці меморандуму. Підтримуємо цю ініціативу, адже рішення має бути знайдено. Механізм реструктуризації, передбачений меморандумом, розробленим Незалежною асоціацією банків, в цілому нас задовольняє. Проте, щоб їх реалізовувати, треба врегулювати податкове законодавство. Водночас ми активно реалізуємо власну програму, не чекаючи спільного рішення. Взагалі, цей портфель був проблемним на 70%. Однак більшість «житлових» позичальників, близько 80%, погодилися на наші пропозиції. Хоча зазначу, що у 30-40% випадків такі кредити мали характер комерційної іпотеки або за їх рахунок купувалося друге і третє житло. Тобто фактично мова йде про бізнес. У таких випадках ми будемо пропонувати інші умови. 

 — Назвіть ключові параметри вашої програми.

 — Вони дуже індивідуальні. Зокрема, спеціальний курс може скласти 11, 13 чи 15 гривень за долар залежно від багатьох параметрів, наприклад площі житла. Якщо це будинок площею 500 кв.м, то, вибачаємось: треба продати і купити щось скромніше. 

— Ви збираєтесь підвищувати ставки по депозитах для населення?

 — Це залежатиме від поведінки вкладників і тенденцій ринку. Поки спостерігаємо. Очікування зростання ставок по ринку в цілому у нас немає. Сьогодні ми бачимо, що ставка вже не є основним фактором для обрання банку. 

Докладніше читайте у номері БИЗНЕС №6 (1149) вид 09.02.2015 у публікації «Коли банку бракує ліквідності, неважливо, який у нього капітал».