Главная / Кейсы

Танки vs шаблі. Або коли Уряд підтримає експортера?

24.10.2017
Танки vs шаблі. Або коли Уряд підтримає експортера?
д.е.н., експерт центру ринкової економіки CMD Ukraine

Питання приєднання України до клубу країн, які мають власне експортно-кредитне агентство, донедавна здавалось вирішеним. Наприкінці минулого року набув чинності Закон «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» № 1792-VIII. Цим законом прямо передбачалось, що Мінекономрозвитку протягом першого півріччя 2017 року створить і запустить роботу ЕКА.

Рівно за місяць до передбаченого законом терміну запуску ЕКА, МЕРТ все ж таки активізувалось. І не абияк – створено аж чотири робочі групи. Але станом на жовтень ЕКА досі нема навіть й на папері. Це схоже на відвертий саботаж, а обґрунтовують його посиланням на чергові міжнародні зобов’язання.

Зрозуміло, що найбільше за всіх в цій ситуації постраждали та обурились платники податків високотехнологічних підприємств — вони продовжують втрачати можливості участі в реалізації зовнішньоекономічних контрактів.

З використанням сучасних інструментів економічного аналізу встановлено, що запуск ЕКА у встановлені законом терміни забезпечив би вже в цьому році зростання ВВП України на 0,3 в.п., промислового виробництва – на 0,1 в.п., експорту обробленої та високотехнологічної продукції – на 3,5 в.п.. Рівень зайнятості замість нинішнього скорочення на 0,3 в. п. зріс би майже на 0,1 в. п.

 Щодо середньострокових перспектив, результати моделювання свідчать про те, що запуск роботи ЕКА сприятиме зростанню ВВП України додатково на 0,91 в.п. Це відбуватиметься насамперед завдяки збільшенню обсягів експорту оброблених та перероблених товарів 9,64 в.п. та промислового виробництва – на 2,77 в.п. Очікуваний приплив інвестицій у розширення промислового виробництва складе 1,97 млрд дол. Розвиток промислового сектору призведе до загального зростання добробуту населення. В результаті збільшиться внутрішній ринок. Завдяки цьому продаж продукції вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку також зросте на 1,31 в.п.

В умовах дефіциту зовнішньоторговельного балансу, глибокої економічної кризи, сировинної структури експорту та шаленої еміграції трудового населення, рішення щодо невідкладеного створення та запуску ЕКА на урядовому рівні – це питання вчорашнього дня. Важливо, щоб при цьому було передбачено не лише страхування та гарантування, а й здешевлення кредитів для ЗЕД.

До того ж низка іноземних партнерів вже сьогодні готові допомагати Україні у запуску цієї Агенції, зокрема у виділенні фінансових ресурсів і у практичному консалтингу щодо оперативного управління. Але, схоже, іноземцям це більше потрібно, ніж урядовцям.

Реальність же залишається такою: 84% українського експорту становить сировина (зернові культури, руда) і первинні напівфабрикати (чорні метали, рослинні жири). При цьому, згідно Експортної стратегії України, виробник має успішно експортувати та бути оптимістичним, не дивлячись на всебічно озброєних державною допомогою іноземних конкурентів. Це нагадує, як на початку Другої світової війни наші діди шаблями відбивались від броньованої техніки.

10 ошибок мобильной версии сайта Как вебинары могут быть мощными факторами для роста вашего бизнеса? Бизнес по-западному. Как его поддерживают и почему мы должны это делать?