Аналітики попередили про ризик глобальної економічної кризи через масове впровадження ШІ до 2028 року

Аналітики змоделювали глобальну економічну кризу до 2028 року через ШІ

Аналітична компанія Citrini Research представила сценарний звіт, у якому досліджується можливість виникнення глобальної економічної кризи до 2028 року, пов’язаної з активним впровадженням штучного інтелекту (ШІ). Автори підкреслюють, що цей документ є радше «мисленнєвим експериментом», спрямованим на виявлення недооцінених ризиків, а не прямим прогнозом майбутнього.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

«Це не порнографія з ведмедями і не фанфік про кінець світу, створений штучним інтелектом. Єдина мета цієї статті — змоделювати сценарій, який досі залишається відносно недослідженим». 

Головна ідея звіту полягає в тому, що навіть позитивний розвиток технологій ШІ може призвести до серйозних негативних макроекономічних наслідків, серед яких – масштабне безробіття, зниження доходів і ризик іпотечної кризи.

Вплив ШІ на ринок праці та споживчу економіку

За моделлю Citrini Research, масштабна автоматизація, що почалася у 2026 році, спричиняє масові скорочення насамперед серед офісного персоналу. Така тенденція запускає негативний зворотний зв’язок: компанії скорочують співробітників задля підвищення прибутків, а вивільнені кошти інвестують у розвиток ШІ. Це призводить до ще більшої автоматизації й подальшого скорочення доходів населення, що знижує споживчий попит і штовхає бізнес до нових скорочень витрат.

Попри підвищення продуктивності, економіка опиняється під загрозою так званого «примарного ВВП» — виробництва, яке фіксується у статистиці, але не відбивається на реальному обігу грошей та споживанні.

Окрім цього, автоматизація створює ризик іпотечної кризи, адже частина населення може втратити здатність обслуговувати кредити.

Агенти ШІ, криптовалюти та трансформація фінансів

Окремий розділ звіту присвячено розвитку агентних систем на базі ШІ, які не лише автоматизують робочі процеси, а й приймають рішення про покупки, оптимізують витрати та усувають посередників у різних сферах. До 2027 року такі агенти здатні самостійно приймати рішення щодо придбання товарів і послуг, що суттєво змінює традиційні бізнес-моделі.

У фінансовому секторі агенти ШІ дедалі частіше обходять класичні карткові платіжні системи на користь стейблкоїнів та блокчейн-платформ. Це забезпечує майже миттєві розрахунки та мінімальні комісії, що ставить під тиск традиційних платіжних операторів.

«Машини, що оптимізують ціну та відповідність, не дбають про ваш улюблений застосунок».

Системна криза та виклики для політики

У сценарії Citrini Research йдеться про те, що у 2027-2028 роках наслідки автоматизації виходять за межі IT-сектору й набувають системного характеру. Очікується зростання безробіття понад 10%, падіння фондових ринків на 38% від пікових значень, хвиля дефолтів у сфері технологічних кредитів і підвищення ризику іпотечної кризи.

Особливо небезпечною виглядає ситуація, коли ШІ замінює переважно високооплачуваних працівників, що формують основний споживчий попит. Зниження доходів цієї групи посилює загальний економічний спад.

«Люди позичали, розраховуючи на майбутнє, у яке вони більше не можуть вірити».

Аналітики наголошують, що традиційні економічні інструменти — зниження ставок чи державне стимулювання — не вирішують проблеми, адже вона носить структурний характер. Серед можливих рішень розглядаються прямі виплати населенню, запровадження податку на обчислення ШІ або створення спеціальних фондів доходів від ШІ. Водночас, політичні суперечності можуть уповільнити впровадження необхідних заходів.

«ШІ робить людський інтелект менш дефіцитним і менш цінним».

Підсумовуючи, Citrini Research стверджує, що людство входить у фазу «розпаду премії людського інтелекту», коли машинний інтелект стає повноцінною заміною людському, а фінансова система переживає болісну трансформацію. Проте автори підкреслюють, що цей сценарій не є фатальним, але він вказує на ризики, до яких варто готуватися вже сьогодні.