Головна Економіка Банк рф попереджає про ризик тривалого падіння цін на нафту

Банк рф попереджає про ризик тривалого падіння цін на нафту

Нефть подешевела до $70 из-за решений Трампа по тарифам, помощи Украине и позиции ОПЕК+

Центральний банк рф у лютому попередив, що США та ОПЕК мають можливість суттєво заповнити ринок нафтою, що може призвести до тривалого падіння цін, подібно до ситуації 1980-х років, яка сприяла розпаду Радянського Союзу. Про це йдеться в матеріалах, підготовлених для засідання під головуванням прем’єр-міністра рф Михайла Мішустіна.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

У документах, які стали відомі Reuters, центральний банк раніше також згадував про ціни на нафту як один із ризиків для економіки рф, проте цими разами його висновки стали ще більш конкретними. Зокрема, на одному з слайдів було зазначено, що серед можливих ризиків – «значне збільшення видобутку в Сполучених Штатах і поза межами ОПЕК».

Історичний контекст падіння цін на нафту

Презентація також вказувала, що резервні потужності ОПЕК наближаються до рекордно високого рівня, який дорівнює обсягу експорту російської сирої нафти. У документі наголошується, що історичний прецедент свідчить про те, як після періоду високих цін на нафту в 1974-1985 роках настали 18 років низьких цін.

Коли ціни на нафту знижуються, економіка росії, як і раніше радянська, зазнає значних потрясінь. Наприклад, падіння цін у 1980-х роках сприяло розпаду СРСР. У 1998 році росія оголосила дефолт за зовнішнім боргом після падіння цін до 10 доларів за баррель. У 2008 році країні довелося вдаватися до фіскальних і резервних заходів для стабілізації економіки.

Сучасна ситуація на ринку

Згідно з даними Reuters, бюджет росії на 2025 рік розрахований на ціну нафти в 69,7 долара за баррель. Якщо ціни впадуть нижче цього рівня, це призведе до дефіциту бюджету. Наразі вартість нафти коливається приблизно на рівні 70 доларів за барель, що є комфортним для рф.

Окрім цього, російське міністерство економіки також підготувало свою презентацію для цієї ж зустрічі, акцентуючи увагу на інших ризиках для економіки, таких як низька інвестиційна активність, зростання витрат та «погані борги».