Українська економіка стикається з тривалим відпливом інвестицій, який відчутно посилився з 2015 року. Хоча зовнішній капітал продовжує надходити, темпи його відпливу значно перевищують обсяги залучення, що негативно впливає на інвестиційну привабливість країни.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Погіршення міжнародної інвестиційної позиції
Важливим індикатором стану економіки є чиста міжнародна інвестиційна позиція (МІП) – різниця між активами, які Україна інвестує у світову економіку, та пасивами, тобто коштами, які інвестує світова економіка в Україну. Від’ємний показник МІП свідчить про переважання припливу міжнародного капіталу над його відтоком, що традиційно вважається позитивом.
Однак за останнє десятиліття цей показник суттєво знизився. Якщо у 2014 році МІП України сягала -38 млрд доларів США (43% ВВП), то у 2022 році, на тлі початку повномасштабної війни, вона досягла мінімального рівня. У 2024 році цей показник склав лише -12,5 млрд доларів США, або 6,57% ВВП, що свідчить про значне скорочення позитивного сальдо інвестицій.
Зміна структури експорту: аграрний сектор виходить на перший план
Поряд із втратою інвестиційної привабливості, Україна зазнає істотних структурних змін у експорті. За словами економіста й фінансового аналітика Олексія Куща, під час війни співвідношення між промисловим та аграрно-сировинним експортом змінилося на користь останнього. Ще у 2005 році 71% експорту припадало на промислову продукцію, а 29% – на аграрну. Проте вже у 2021 році ці показники змінилися: 40% – промисловий експорт, 60% – аграрно-сировинний.
“Національна економіка зробила своєрідну структурну інверсію. Під час війни ця пропорція поглибилася ще більше – тепер це 25/75 на користь другої групи товарів”, – вказує аналітик.
У порівнянні з довоєнними роками, промисловий експорт України скоротився на 56,5%, з 23 млрд доларів США на рік до 9,8 млрд доларів. Водночас аграрно-сировинний експорт зріс на 220%, з 9 млрд до 29 млрд доларів, що підкреслює зростання ролі сільськогосподарського сектору в економіці країни.