Головна Економіка Україна закликає до відстрочки впровадження механізму CBAM для збереження економіки

Україна закликає до відстрочки впровадження механізму CBAM для збереження економіки

CBAM создаст дополнительные препятствия для украинских предприятий – НАДПУ

Національна асоціація видобувної промисловості України (НАДПУ) та провідні гравці ринку недропользування закликають українську владу невідкладно ініціювати переговори з Європейським союзом щодо пом’якшення або відстрочки впровадження механізму CBAM (механізму внутрішнього податку на викиди). У листі, адресованому голові комітету Верховної ради з питань екологічної політики та природокористування Олегу Бондаренку, наголошується, що цей механізм може створити додаткові перешкоди для українських підприємств та погіршити ситуацію з економікою країни.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Відповідно до аналізу, оприлюдненого GMK Center, через впровадження CBAM Україна може втратити понад 7,2 мільярда доларів ВВП до 2030 року, з них понад 1,3 мільярда – у металургійній галузі, яка є основним експортним сектором країни та значним платником податків. Застосування цього механізму може призвести до зупинки експорту цементу, добрив, чугуна, квадратно-лагінового прокату та сортового прокату після 2030 року, що суттєво скоротить торговельні можливості українських виробників.

Значення европейського ринку для української економіки

«Європейський ринок є життєво важливим для українських виробників, постраждалих від війни. Експорт дозволяє підтримувати виробництво, зайнятість та місцеву економіку, тоді як внутрішній ринок значно звузився», – зазначають у листі.

Впровадження механізму CBAM, за словами експертів, посилить негативні наслідки війни, знизить експортні можливості та погіршить стан економіки країни. Водночас Україна може отримати можливість підтримки «зеленого» переходу через участь у глобальних екологічних ініціативах, однак наразі їй потрібно домагатися відстрочки впровадження цього механізму відповідно до статті 30.7 Регуляції (EU) 2023/956 Європейського парламенту та Ради ЄС від 10 травня 2023 року.

НАДПУ та учасники ринку наголошують на важливості активних переговорів з органами ЄС, зокрема з Мінекономіки, Мінприроди та МЗС, аби уникнути серйозних економічних втрат та зберегти експортний потенціал України у металургії та інших стратегічних галузях.