Главная / Энергетика

Вмикай світ в сонячну розетку

10.11.2017
Вмикай світ в сонячну розетку
генеральний директор Zorlu Solar, дочірньої компанії Zorlu Energy

Від зародження цивілізації доступність енергоресурсів була визначальним чинником економічного і технологічного зростання. А темпи розвитку будь-якої країни і досі залежать від рівня її енергетичної незалежності. Спалювання вуглеводнів відкрило двері до всіх технологічних надбань. І хоча чимало хто вже зрозумів, що настав час перегорнути сторінку світового обліку витрат, використання відновлюваних джерел досі вважається економічно недоцільним. Дарма!

Нещодавно я був в Саудівській Аравії. Нафта – кров тамтешньої економіки. Країна повністю залежить від видобутку цього викопного палива. Здається неймовірним, що одна компанія, яка брала участь в тендері на будівництво 300-мегаватної геліостанції, запропонувала кіловат екологічно чистої сонячної енергії за $ 0,0178. Тобто, навіть для країни-експортера нафти сонце виявилось більш дешевою енергією, ніж всюдисуще чорне золото.

Колись розвиток сонячної енергетики цілком залежав від екологічного альтруїзму. Тепер перехід від традиційних до альтернативних ресурсів – питання економіки. Схожа ситуація відбулась на початку ХІХ століття. Тоді різко зменшилася популяція китів, а ціни на китовий жир злетіли вище неба. Цей цінний ресурс використовували в різних сферах, зокрема для освітлювання приміщень масляними лампами. Та зрештою їх замінили більш доступні нафтопродукти.

Співвідношення ват/гроші в геліоенергетиці вже здатне конкурувати з традиційними джерелами енергії. Постійно розвиваються та вдосконалюються технології самих сонячних панелей. Лідер відновлюваної енергетики Туреччини Zorlu Energy реалізує сонячні панелі марки First Solar більш ніж в 26 країнах. В широкому розмаїтті сонячних панелей First Solar американського виробництва використовуються передові модульні та системні технології. Тонкоплівкові модулі виробляють на 6 % більше енергії, ніж інші панелі аналогічного розміру. Коефіцієнт корисної дії сягає 17 % – найвищий показник серед конкурентів.

Що ще впливає на ціноутворення для сонячних ватів? Сонячні панелі, які постачає Zorlu Energy, не з найдешевших. Можна провести аналогію з купівлею автомобіля з дизельним двигуном – він дорожчий за бензинову версію, але на паливо витрачається менше. Тож у певний момент, скажімо після 20 000 км, дизельне авто стає економічно більш вигідним. Такі ж економічні переваги стосуються і високотехнологічних тонкоплівкових сонячних панелей. Вони трохи дорожчі, ніж у конкурентів, але виробляють більше енергії і в довгостроковій перспективі заощаджують гроші свого власника. Більша ефективність також передбачає менший простір для встановлення батарей, коротші кабелі та компактніші монтажні конструкції – економія скрізь. Клієнти Zorlu Energy по всьому світу досягають точки беззбитковості за 6 – 7 років. Після цього їхні інвестиції генерують прибуток.

Економічні переваги пліч-о-пліч йдуть з суверенністю. Розвиток геліоенергетики вкрай важливий для країн на кшталт України, чиї видатні можливості та потенціал розвитку завжди лишались сильно обмеженними енергетичною залежністю від інших держав. Певна річ, розвиток фотовольтаїки потребує не лише високих технологій. Він потребує політичної волі, оскільки на цю галузь політика впливає не менш ніж економіка. Втім, люди, причетні до створення українських законів, вже висловили свою підтримку опануванню відновлюваних енергоджерел. Тож український ринок, безумовно, має перспективи. В 2018 році сукупна прогнозована потужність всіх сонячних панелей в Україні сягне 400 мегава.

І звісно ж, дуже важливо, що сонячне світло не дає шкідливих викидів і повністю безпечне для навколишнього природнього середовища. Згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2050 року людство вироблятиме з сонячного світла до 9000 терават. Це забезпечить 25 % потреб в електроенергії та знизить емісію вуглекислого газу на 6 млрд тон щорічно.

«Купуй українське, плати українцям!»: виробники одноголосно «ЗА» Позбутись енергетичної залежності та розвинути економіку Українська енергетика — справжній клондайк. Потрібна лише правильна політика