Главная / Государство

Ігор Гужва: Треба донести нашу думку по мораторію до ЄС

16:19 | 02.12.2016
Ігор Гужва: Треба донести нашу думку по мораторію до ЄС
Автор: Андрей Каут

30-го листопада відбувся круглий стіл «Мораторій на експорт лісу: результати та перспектива» у колі парламентарів, урядовців, виробників, експертів, громадських діячів та представників бізнес-асоціацій


Національні інтереси вище

Сьогодні питання мораторію обговорювалось з різних позицій – і позитивних наслідків для галузі, і порушення міжнародних зобов’язань Україною. Питання позитивного ефекту мораторію очевидні – єдине, що його потенціал використан не повною мірою через контрабандний вивіз необробленої деревини. Щодо міжнародного права – ми звертались до першоджерела, результатів Маракешської угоди про створення СОТ, і найперша стаття нам говорить, що головною метою СОТ є створення сприятливих передумов для економічного розвитку на засадах сталого розвитку. Тобто – розвиток галузі і збереження екологічного аспекту, створення нових робочих місць.

Пункт G статті 20 – дуже багато про нього говорили сьогодні. Зараз не повністю він виконується, тому що на законодавчому рівні жодним актом не введене обмеження на використання цього продукту на внутрішньому ринку. Це питання треба унормувати, провести відповідні переговори. З нового року наступає другий етап мораторію – заборона сосни. Дуже актуально провести ці заходи в той час, що лишився.

Якщо дивитися наші зобов’язання – Україна не має вдаватися до протекціоністських чи обмежувальних заходів. Але коли ми говоримо про критичний дефіцит в галузі, про екологічну кризу – є певні можливості для запровадження таких заходів. Це має відбуватися на партнерських умовах. У відносинах з ЄС треба знайти аргументи, прийняти політичну волю і довести нашу позицію. Система міжнародного права безперечно важлива, але національні інтереси вище – згадаємо той же Брексіт. Треба приймати рішення і не вагаючись його доводити.
Ігор Гужва
Експерт з міжнародної торгівлі CMD-Ukraine