Главная / Государство

Некомпетентність влади: виявлено 300 нікому не відомих державних компаній

16:55 | 29.09.2016
Диего Веласкес
Диего Веласкес "Пряхи", 1657
Автор:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі знайшло їх під час аудиту

300 не-спартанців

Щодо того, що в Україні начебто виявили три сотні нікому не відомих державних підприємств, а саме 300 державних компаній, про які не знали. Взагалі, таке поняття, як «державна компанія» не існує в природі. Це нагадує більше анекдотичну ситуацію, і , мабуть, прокуратура та інші правоохоронні органи мали б зареєструвати за даним фактом кримінальне провадження, адже виходить, що за 25 років незалежності України існували якісь державні підприємства, які не зрозуміло для кого працювали на державному майні.

Відповідно до статті 63 Господарського кодексу України, зазначено, що в Україні визначені види і організаційні форми, які взагалі можуть діяти в Україні, залежно від певних критеріїв. Зокрема, що таке державне підприємство? Державне підприємство – це підприємство, що діє на основі державної власності. Передбачено, що може існувати державне унітарне підприємство, яке створюється компетентним органом державної влади, в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки і входить до сфери її управління. Орган державної влади, зокрема, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує функції в межах визначеного Господарського кодексу. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відомства чи на праві оперативного управління. Зрозуміло, що найменування державного унітарного підприємства повинно містити слово «державне» підприємство. Органом управління державного унітарного підприємства є керівник підприємства, який призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, тому є підзвітним цьому органу.

Державні унітарні підприємства можуть діяти як державні комерційні підприємства чи як казенні підприємства. Їх особливості утворення і діяльності, зокрема державного комерційного підприємства регулюються статтями 74, 75 Господарського кодексу України і майно державного комерційного підприємства, знову ж таки, закріплюється за ним на праві господарського відання, а статутний фонд державного комерційного підприємства утворюється повноваженим органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації цього підприємства, як суб’єкта господарювання. Порядок утворення і реєстрації казенних підприємств, визначені статтями 76, 77 Господарського кодексу України і відповідно до ст. 77 ГКУ, казенні підприємства створюються у галузях народного господарства, в яких законом дозволено здійснення господарської діяльності лише державним підприємствам. Казенне підприємство створюється за рішенням Кабінету міністрів України і майно казенного підприємства закріплюється за ним на праві оперативного управління.

В Україні також діють і корпоративні державні підприємства, щодо статусу саме державних акціонерних товариств, де 100% акцій належать державній власності. Відповідно до частини 7 статті 74 Господарського кодексу України, державне унітарне комерційне підприємство може бути перетворено у випадках і порядках, передбачених законом, у корпоратизоване підприємство (державне акціонерне товариство). Тому говорити, що є поняття державна компанія – це юридично не грамотно.

Держава створює всі ці підприємства з метою отримання прибутку в певних галузях її діяльності і вона має отримувати прибуток, а якщо 300 підприємств не враховано, то вже мали б створитись відповідні депутатські комісії, відповідні групи, міжвідомчі групи правоохоронців, включаючи співробітників всіх служб, в тому числі податкової служби з метою з’ясування що це за підприємства, хто були їх керівники, де було їх місцезнаходження, або це були такі підприємства, які рахувалися виключно на папері і існували формально. Все це схоже лише на комедійну фарсову ситуацію. В черговий раз міністерство показало себе як некомпетентна організація.
Сергій Войченко
Керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Войченко і Дульський"

Як заявила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів на сьогоднішній прес-конференції, міністерством виявлено під час аудиту близько 300 держпідприємств, про які раніше не було відомо. Міністерство економіки завершує повний аудит державних підприємств, зараз їхня кількість достягла 3800.