Главная / Государство

Злочинна бездіяльність влади щодо ліків

31.08.2016
Василий Поленов, «Больная», 1886
Василий Поленов, «Больная», 1886
Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів

Міжнародні організації закупівлі ліків підтвердили свою повну неефективність


Вакцинація з нуля

З повідомлень Міністерства можна зробити висновок, що вакцин поступило достатньо для першої початкової фази вакцинації, її вже можна починати. Чекаємо на офіційне оголошення.

Іншими словами вакцинація починається з нуля, тому що колективний імунітет формується при охопленні не менше 85% популяції. Цього відсотка охоплення не досягалось жодного разу за всю історію Третьої республіки.

Отримали вакцини за 2015 рік. Починаємо вакцинацію… але жодної гарантії, що найближчим часом будуть отримані вакцини за 2016 рік.

При цьому треба наголосити, що вакцини – це не лікування, це лише імунопрофілактика на випадок того, що людина може захворіти, і проводиться вакцинація, щоб зменшити ризик захворювання. В масовій свідомості, на жаль, циркулює думка, що вакцинація ідентична лікуванню.

Але за цей час накопичилося чимало досить серйозних загроз, що багато цих хвороб можуть розвинутися. Наприклад, традиційні хвороби – це грип, але від грипу і немає обов’язкової вакцинації. Мають вакцинуватись лише групи ризику: хворі на цукровий діабет, хворі з бронхіальною астмою, з серцево-судинними захворюваннями, вагітні жінки, люди з надмірною масою тіла є групою ризику для важкого протікання грипу.

Але для цих потенційних жертв грипу вакцини у нас не закупляють. А от наприклад в Аргентині , де було два дефолти , побудували завод по виробництву вакцин і проводять вакцинацію безкоштовно.


Миколаїв під загрозою

Від кишкових та інших інфекцій вакцин немає, але можуть бути серйозні масові спалахи, як в Ізмаїлі. Наступний на черзі Миколаїв, тому що в обласній інфекційній лікарні не працюють очисні споруди, і фекальні маси, змиви та інфікований медичний матеріал потрапляє прямісінько в міську каналізацію. Це може спровокувати навіть спалах холери. Прорив каналізації справа часу. Ми писали з цього приводу звернення до Миколаївської обласної та міської ради – там може бути катастрофа.

Наступний момент – хвороби, від яких є вакцини для профілактики, але вона не проводилась, наприклад – дифтерія. Дуже напружена ситуація з нею, і фахівці говорять про надвисокий ризик виникнення епідемії дифтерії. Коли саме – невідомо. Тільки зараз з’явилась можливість вакцинуватись від дифтерії, яка може ще не спрацювати – для цього потрібний час, щоб охопити 85% популяції, щоб виробився імунітет.

Якщо вже дифтерія розпочалася, то це однозначно смертельне захворювання, яке лікується виключно антидифтерійною сироваткою, а не вакциною. Сироватки від дифтерії взагалі немає, тому ризик померти при захворюванні – величезний.

Коли ми говоримо про такі інфекції, як ботулізм – від нього, при отруєнні, без лікування, помирає до 70% людей. Антитоксин ботулізму – відсутній, навіть не замовлявся останні два роки. А кожного року 500-600 людей в Україні хворіють на ботулізм. В цьому році прогноз вищий, тому що люди зубожіли і їдять неякісні продукти. А сироватки від ботулізму теж немає.

Сироватка від отрути при укусі гадюки відсутня, а вакцинація цьому теж не запобігає. Кількість укісів гадюки – більше тисячі випадків на рік. На щастя, для здорової та дорослої людини це несмертельно – але кінцівка може довго гнити.

Наступна інфекційна хвороба – малярія, яку завозять кожного року з Індії, Африки і так далі. Щорічно від неї помирає приблизно 100 людей. Хоча лікування її ефективне, але «на жаль» дуже дешеве: 500-600 гривень – тому нікому з чиновників воно не цікаве.

Наступний – сказ. Вакцина від сказу нарешті з’явилася, але протягом двох років її взагалі не було. З’явились перші, за 20 років, смерті від сказу!


Висновок

Ситуація вимагає не просто екстренних заходів, все це – просто злочинна бездіяльність. Ліків просто не замовляють.

І тепер ми переходимо до теми міжнародних закупівель. У 2015 році державою було прийняте рішення про передачу закупівель, які здійснювались МОЗ України, закордонним компаніям. Навіть було прийнято закон «Щодо забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів та медичних виробів шляхом здійснення державних закупівель із залученням спеціалізованих організацій». Тобто прийнято рішення провести медичний експеримент, який підтвердить гіпотезу про те, що ліки будуть закуплені своєчасно, а принагідно ще й дешево, прозоро, і з корупцією поборемось.

І що ми маємо? Пройшов весь 2015 рік, гроші відлежались на рахунках Мінздраву, і в грудні благополучно пішли за кордон. В 2016 туди ж, за грошима, поїхали і сановні пацієнти: міністр Квіташвілі і два його заступника.

Все, грошей немає – гроші пішли навіть попереду пацієнтів. А по ідеї повинно бути навпаки.

До інших українців гроші йдуть вже після. Часто на цвинтар.


Crown Agents не справляється

Гіпотеза: «спеціалізовані міжнародні організації все зроблять своєчасно, дешево і некорумповано» – не підтверджена. Того, хто вже помер в 2015 році від раку, не цікавить, чому немає ліків. Це стосується закупівлі «спеціалізованої організації» Crown Agents: мало того, що займається закупівлями неефективно, ще й абсолютно закрито і за наші гроші, беруть майже 5% за «сервіс».

А ліки за 2015 рік для онкохворих дітей від Crown Agents до сих пір знаходяться на складі в Борисполі. Нам розповідають, що ніхто не може їх забрати. Я сам готовий стати виконуваючим обов’язки міністра, на один день – приїду, заберу ліки і роздам онкохворим. І потім буду ходити в НАБУ чи в СБУ, чи в Нацполіцію і пояснювати, чому це я зробив. Можна це називати спробами лобіювання, можна як завгодно, але насамкінець бенефіціарій – хворі діти - отримають ліки.

Закупили вакцину «Пентакцін», вироблену аж у квітні 2014 року. Зараз який рік? Де вона була, де вона мандрувала, перш ніж потрапити до наших дітей? Можливо, вона й хороша. Але чому закупили її зараз? Тоді була корупція, тоді були відкати – а що зараз? Ціна не змінилася, корупції немає – ціна вища!


Приклад неефективності

Тобто ця супердефіцитна вакцина з 2014 року походження куплена за кошти держбюджету вже 2015 року, потрапила в Україну в середині 2016 року, дуже «своєчасно» за дорожчою ціною, аніж у 2014 році... Якщо вірити даним громадськості про 40% "відкатів" в 2014 році при ціні 17,44 долари США, то який же відсоток "відкатів" складає у ціні 2016 року, яка навіть вища - 18,38 доларів?

Експеримент не завершено. До сих пір немає ніяких достовірних підсумкових даних, ні контрактів, ні розкладки, про те, чи були закупки хорошими, чи навпаки. Тільки повідомлення, прес-релізи, заяви, і жодних документів.

Це не перешкодило продовжити медичний експеримент. В новий закон про «публічні закупівлі» протягнули лише одне виключення – для Міністерства охорони здоров’я! До бочки з медом системи закупівель Prozorro вкинута ложка темного дегтю.

Виключення з’явилося взагалі без обговорення, ми не знайшли рекомендацій від Міністерства охорони здоров’я, ні від комітету Верховної Ради з охорони здоров’я, ні від Мінюсту та інших організацій та експертів – якось так прийняли тихенько і воно встало туди. Всі органи державної влади закупляють через Prozorro, крім Міністерства охорони здоров’я!

Практика себе не виправдала

Як можна приймати рішення про продовження цієї практики і казати, що вона правильна – якщо вона навіть не проаналізована? І новий параміністр бадьоро заявляє, що відправить гроші за кордон. Може з’явитись спокуса теж поїхати за грошима? Чому ні – гроші перерахують, на засіданні парламенту виконуючу обов’язки міністра не затвердять на посаді – і все…

Якесь макабричне колесо переродження сансари.

Уже був один такий Квіташвілі, який перерахував гроші і зник. Де він? Обіцяв, що буде ходити по Києву і радити, що робити далі. Скільки ще цікавих проектів…

Сьогодні який місяць? Перераховуємо за кордон? На ті ж рахунки?

Якби наприклад в місті Києві не було в цьому році виділено 20 млн гривень на лікування онкохворих – то взагалі, кінець. Купили за тими ж цінами, що ліки від міжнародних організацій. В Києві гроші знайшли, а в інших регіонах?

Ніхто і ніщо не перешкоджає сьогодні Міністерству охорони здоров’я оголосити тендер на Prozorro хоч на півроку, хоч на квартал, але своєчасно. Хай ліки будуть дорожче, але вони будуть відразу!
Банкротство или долговое рабство: сколько стоит проигрыш «Нафтогаза» «Газпрому» В Україні припинилося масове закриття ФОП Галасюк: Резервів для заміни штучних коштів МВФ достатньо