Мінфін Словенії наразі розглядає законопроєкт, який передбачає оподаткування доходів від криптоактивів у розмірі 25%. За словами міністра фінансів Клемена Боштьянчича, цей документ може набрати чинності з 1 січня 2026 року і є частиною глобальної стратегії щодо посилення регулювання криптовалютної сфери, що спрямована на підвищення прозорості та обміну даними.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Основні положення законопроєкту про оподаткування криптоактивів
Законопроєкт передбачає введення прибуткового податку на доходи від реалізації криптоактивів. При цьому транзакції з обміну токенів і монет з однієї валюти на іншу, а також перекази між гаманцями одного власника, не оподатковуватимуться. Відповідальність за ведення обліку купівлі-продажу криптовалюти та подання щорічної податкової декларації покладається безпосередньо на платників податків. Розрахунок бази оподаткування здійснюватиметься шляхом вирахування ціни купівлі від ціни продажу, що дасть змогу визначити отриманий прибуток.
“Мета оподаткування криптоактивів не в тому, щоб наповнити бюджет, але ми вважаємо нелогічним і необґрунтованим, що один із найспекулятивніших фінансових інструментів взагалі не оподатковується”, — зазначив міністр фінансів словацької країни Клемен Боштьянчич.
Позиція влади щодо доходів до набрання чинності
Міністр Боштьянчич додав, що будь-який дохід, отриманий до моменту вступу закону в силу, не підлягає оподаткуванню. Однак у рамках нової системи власники криптоактивів, які добровільно задекларують свої доходи за п’ятирічний період, зможуть отримати пільгові умови оподаткування.
Раніше місцева влада намагалася запровадити податок у розмірі 5% на приріст капіталу понад 10 000 євро ще у 2022 році, але цей проєкт так і не був винесений на голосування в парламенті.
Контекст в Україні та світові тенденції
В Україні також тривають роботи щодо удосконалення законодавства про віртуальні активи. У квітні 2025 року голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Руслан Магомедов представив концепцію оподаткування криптоактивів, яку критикував народний депутат Данило Гетманцев.