Главная / Лоббизм

Комплаєнс врятує ваші гроші

04.12.2017
Комплаєнс врятує ваші гроші
Фінансовий директор ТОВ «Оріфлейм Україна»

Що таке комплаєнс і чому він врятує гроші вашої компанії? Все дуже просто! Основна мета комплаєнсу та внутрішнього контролю – це мінімізація ризиків компанії, збереження активів та отримання прибутку, безконфліктність та репутація на ринку. Комплаєнс є основним елементом захисту підприємства будь-якого розміру і будь-якої форми власності.

Ось останній та найбільш яскравий приклад. Рівно рік тому ми закінчили податкову перевірку за останні три з половиною роки господарської діяльності Oriflamme в Україні. Ініціювали її самостійно. Факт добровільності податкової перевірки викликав великий подив у керівництва Офісу великих платників податків. В Україні не заведено кликати податкову на перевірку. Цього намагаються уникнути всі та завжди.

За результатами перевірки були виставлені донарахування у розмірі аж 72 млн грн. Вимога з донарахуванням була висунута на останньому, продовженому тижні перевірки абсолютно непередбачувано, оскільки під час самої перевірки не висувалося жодних претензій та зауважень. Якби не упевненість у своїй правоті, нам би не залишилось нічого іншого, як заплатити ці 72 мільйони. Але ми були впевнені в прозорості та законності ведення бізнесу і наполягли на додатковій перевірці. В результаті ми довели свою правову позицію, навіть не доводячи справу до адміністративного або судового оскарження. 72 мільйони донарахувань були скасовані. Ми перемогли, оскільки мали рацію.

І тут ми повертаємося до питання комплаєнсу. Внутрішній контроль та дотримання правил і процедур компанії, а також законодавства країни – базовий принцип захисту будь-якого підприємства від втрати активів.

Що для мене особисто означає комплаєнс? Базові правила ведення бізнесу в чіткій відповідності до законодавства тієї країни, в якій працює компанія, і до політики і процедур, які прийняті в компанії. І це не голослівно. Комплаєнс – неодмінна частина мого 19-річного досвіду роботи в фінансах. На різних посадах: від асистента відділу внутрішнього контролю до посади фінансового директора. Завжди комплаєнс був основним принципом моєї роботи незалежно від країни, за яку я відповідала: Україна, Казахстан, Білорусь, Грузія та інші.

Дотримання законодавства країни та політик компанії не вимагає жодних інвестицій, але повертається сторицею. Головна відповідальність за комплаєнс лежить на власнику, акціонерах, фінансовому директорі компанії. В ідеалі відповідальність повинен розділяти кожен співробітник компанії.

Приємно те, що в бізнес-середовищі України внутрішній контроль та комплаєнс стають популярними. Все більше компаній хоче вести свій бізнес прозоро. Один з доказів тому – створення UNIC (Ukrainian Network of Integrity and Compliance). Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаєнсу була ініційована Радою бізнес омбудсмена в Україні за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD) та Організації економічної співпраці та розвитку (OECD) в травні цього року і вже нараховує 42 українські та міжнародні компанії з 28-ми міст України, які ведуть свій бізнес прозоро. До ініціативи в будь-який час можуть приєднатися компанії, які розділяють цінності комплаєнсу та прозорості ведення бізнесу.

Головне в комплаєнсі – не декларація принципів доброчесності, не наміри, а реальне ведення бізнесу прозоро.

Україні не вистачає здорового національного лобізму! Бой с тенью. Какие иллюзии мешают основательной реинтеграции Донбасса Альтернатива корупції. Як законодавче врегулювання лобізму посприяє розвитку держави