Главная / Обзор СМИ

Банківський кредит або мікропозика: відмінності та особливості

21:40 | 03.12.2021
Банківський кредит або мікропозика: відмінності та особливості

Якщо виникають фінансові складнощі, одержати гроші можна шляхом оформлення позики. І цією можливістю користуються мільйони українців. Але куди звернутися та яку обрати позику? Популярні кредитори:

  • Банк.
  • МФО.

Більшість громадян оформляють кредити без довідок про доходи у банках. Але також стабільний попит мають послуги мікрофінансових організацій. Порівняння таких кредиторів є предметом обговорення сотень статей, які можна знайти в інтернеті або тематичних журналах. Проте не все виглядає однозначно. Аби пролити світло на це питання, сьогодні ми вирішили порівняти позики банків та МФО, описуючи їхні переваги та недоліки.

Де слід оформляти позики та чому?

Щоб наочно порівняти кредитування в банках та мікрофінансових організаціях, можна зіставити їх за рядом важливих параметрів:

  • Доступні суми. У МФО видаються позики до 25-30 тисяч гривень. Цих грошей цілком достатньо для вирішення різних побутових завдань, чи то купівлі нового холодильника, чи усунення наслідків форс-мажору. У банку можна отримати десятки та навіть сотні тисяч гривень. І цих грошей вистачить для вирішення вже більш суттєвих завдань: від придбання ненового автомобіля до виконання косметичного ремонту у квартирі.
  • Відсоткові ставки. Переплата за МФО-позиками на порядок вища, ніж за банківськими. Реальна відсоткова ставка для кредитів мікрофінансових організацій сягає 400-500% річних. Для банківських позик цей показник коливається в межах 60-200% річних. І це суттєво відбивається на сумарному розмірі переплати використання кредитних грошей.
  • Строки фінансування. Позики МФО часто доповнюють ярликом «гроші до зарплати». Вони переважно короткострокові. Відмінно підходять у тих випадках, коли гроші потрібні «тут і зараз», а плановий дохід надійде лише за тиждень. Взяти кредит в банку можна на більш тривалий термін: від кількох місяців до кількох років.
  • Розгляд заявки. У МФО рішення на запит клієнта приймається протягом 20-30 хвилин. Схвалення – позичальник отримує гроші, відмова – він може переходити до наступного кредитора. У банку заявка розглядається довше – зазвичай 3-5 робочих днів. Проте є програми моментального кредитування. Запити щодо них обробляються у день надходження.
  • Умови отримання позик. У МФО клієнт має бути повнолітнім громадянином, з оригіналом паспорта, ІПН. Вимоги банку – аналогічні. Щоправда, якщо сума велика – наприклад, від 75 тисяч гривень – документальний пакет доведеться доповнити довідкою про доходи.

Потрібні гроші максимально терміново й на нетривалий термін? Можна звернутися до мікрофінансової організації. Якщо йдеться про 10-15 днів, то сумарна переплата за отримані 20 000 гривень виявиться цілком посильною для сімейного бюджету. Але коли потрібно 200 000 гривень та з поверненням протягом кількох років, МФО – не варіант.

Та й взагалі, якщо терміновість не є такою критичною (тобто можна почекати 3-5 днів), то слід звертатися до банку. Тут і вибір доступних програм ширший, й умови фінансування лояльніші. Наприклад, у Банку Кредит Дніпро можна отримати позику готівкою або на картку до 500 000 гривень, на 12-60 місяців. А з документів потрібно представити лише паспорт, ІПН. Якщо ж сума від 75 000 гривень, то додатково доведеться надати довідку про доходи за останні 6 місяців.