Главная / Обзор СМИ

Филатов Ярослав Александрович: що до цін на ринку електроенергії та зв’язок із напрямком розвитку України

10:51 | 17.12.2019
Филатов Ярослав Александрович: що до цін на ринку електроенергії та зв’язок із напрямком розвитку України

У грудні цього року зафіксовано рекордне падіння цін на електроенергію з того часу, як запрацювала в Україні нова модель ринку електричної енергії, а саме з 1-го липня 2019 року.

Найнижчий показник середньозваженої ціни на РДН зафіксовано 7-го грудня 2019 року на рівні 772.79 грн/МВт.год.

Можливо, такий рекордний показник падіння ціни обумовлено тим, що у грудні 2019 року зафіксовано значний профіцит замовлень на купівлю електричної енергії на ринку «на добу наперед». Так, на продаж було виставлено 173 703, 2 МВт. год, з яких акцептовано було лише 108 731,8 МВт.год.

Згідно з моніторингом внутрішньодобового ринку та ринку «на добу наперед» виявлено причини таких значних коливань ціни за останній невеликий проміжок часу.

Філатов Я.О.: «В Україні сьогодні найбільший енергетичний потенціал, якщо брати по центрально європейському регіону, базу якого складають 15 атомних енергоблоків АЕС країни. Зрозуміло, що це дуже важлива передумова для залучення стратегічних інвестицій в наш сектор енергетики».

У листопаді цього року ДП «Оператор ринку» зафіксував три цінових мінімуми. (Це підприємство працює за принципом біржі та здійснює купівлю-продаж майже 40 % від усього спожитого в Україні обсягу електроенергії.) Так, 14 листопада середньозважена ціна на РДН в ОЕС України була продана за ціною 919,80; на 17 листопада – 1161,31 і на 29 листопада – 898,40 грн/МВт.год.

(Филатов Ярослав Александрович)

Максимальний показник ціни в листопаді зафіксовано в таких числах: 1.11.19р. – 1453,43; 7.11.19р. – 1480,17; на 25.11.19р. – 1461,98 грн/МВт.год.

Порахувавши різницю між показниками, що демонструють мінімальну та максимальну середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на РДН в ОЕС України, отримуємо у листопаді 39,3%.

1 грудня, на початку зими, ціна на електроенергію знизилася на близько 31%, якщо порівнювати з 30 листопада (кінець осені) і склала 860,42 грн/МВт.год (в торговій зоні ОЕС України). 2 грудня вона вже становила 1159.47 грн/МВт.год, тоді як через добу, 4 грудня, вже було зареєстровано 845.69 грн/МВт.год – новий ціновий мінімум.

Ці значні цінові коливання можуть пояснюватися декількома причинами, але головною причиною обвалу цін на ринку електроенергії в країні є її імпорт з сусідніх держав, а саме з Російської Федерації та Білорусі. Заявлені занадто низькі ціни на електроенергію спричинили витиснення «Енергоатому» з ринку «на добу наперед».

Це конкурентна боротьба, але вона змусила «Енергоатом» піти на балансуючий ринок.

Звичайно, «Енергоатом» має і свої об’єктивні причини, з яких підприємство опинилося в такий ситуації. Це стосується законодавчо закріпленої норми про 10% обмежену можливість продажу власної електроенергії в рамках механізму ПСО (Положення, затверджене Постановою КМУ, від 5.06.2019 р. №483).

На сьогодні ціна електричної енергії, що імпортується з РФ складає майже 1,37 грн кВт-год. При цьому цей імпорт на початку листопада у порівнянні з показником за жовтень збільшився у три рази і сягає близько 12 млн кВт-год/добу.

До того ж, слід враховувати, що вже з 11 грудня, після тижневої перерви, компанії-трейдери знову відновили поставку електричної енергії з РФ. Так, протягом 11-13 грудня, за повідомленням джерел на ринку, обсяг поставок зріс з 480 тис. до 1,268 млн кВт-год.

З 7 грудня також відновився імпорт електроенергії і з Білорусі та за період з 7 по 13 грудня дістав обсягу з 2,6 – 5,3 млн кВт-год на добу.

Росія за перші 13 днів з початку грудня імпортувала в Україну 10,7, Білорусь – 27,3 млн кВт-год.

5 грудня було призупинено імпортні поставки електроенергії з РФ, 2 грудня – з Білорусі.

18.09.2019 р. Верховною Радою була прийнята правка А.Геруса, депутата від «Слуги народу», котра дозволяла імпорт електроенергії в ОЕС України з Білорусі та Російської Федерації на двосторонніх умовах. З Росії імпорт електроенергії на ринок «на добу наперед» був дозволений і раніше, але не відбувався. Перші поставки стали здійснюватися лише з початку жовтня поточного року.

4.12.2019 року Парламентом було внесено зміни до ЗУ «Про ринок електроенергії». Ними було заборонено імпорт електроенергії за двосторонніми контрактами з Росією, але дозволений імпорт для збуту електроенергії на ринку «за добу наперед». Тобто, імпорт електроенергії з Росії можливий.

Також цей Закон залишив відкритим напрям Білорусі як для продажу на РДН, так і для укладання двосторонніх контрактів. Імпорт електроенергії з Білоруської АЕС пов'язаний із проектом по будівництву першого енергоблоку, який незабаром завершує російська державна корпорація – «Росатом».

Крім того, не слід забувати про Європу, яка відіграє значну роль на українському ринку електроенергії, так постійно нагадує Україні про необхідність визначення між російським та європейським вектором інтеграції в рамках енергосистеми.

Україна вже сьогодні співпрацює з Європою у проекті «Енергоміст «Україна – ЄС». Мета цього проекту – залучення інвестицій в атомну енергетику України через експорт електроенергії з Хмельницької АЕС-2 в Європу через Польщу. Атомний блок №2 Хмельницької АЕС має бути переведений в синхронний режим роботи з ENTSO-E та забезпечена організація експорту електроенергії без викидів вуглекислого газу.

Філатов Ярослав Олександрович - експерт в галузі електроенергетики.