Главная / Обзор СМИ

«Формула Геруса» робить Україну енергетично залежною від Росії, - Плачков

11:05 | 12.10.2019
«Формула Геруса» робить Україну енергетично залежною від Росії, - Плачков
Імпорт електроенергії з Росії, який дозволила «поправка Геруса», зробить Україну енергетично залежною від Кремля. Про це написав Голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї, колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков в своїй колонці.

«Жовтень 2019 року несподівано для фахівців галузі, енергетичних експертів та європейських партнерів може стати моментом початку нової залежності України – електроенергетичної. 

Поправка до Закону України «Про ринок електричної енергії», яку прийняв парламентський комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, з подальшим голосуванням у Верховній Раді, відкрила імпорт електроенергії з Російської Федерації.

«Формула Геруса» відкрила імпорт за прямими договорами. Тобто будь-який покупець може безпосередньо у «Інтер РАО» придбати стільки електроенергії, скільки йому потрібно», — написав Плачков.

Експерт наголосив, що російський «Інтер РАО» є не менш потужною зброєю Кремля, ніж «Газпром», який вона використовує для здійснення політичного впливу на сусідні держави.

«Я хочу попередити загрозу, що насувається, яка для України стане дуже болючою і з достатньо великими економічними втратами. Ми добре знаємо, що таке «Газпром». «Інтер РАО»  — не менш потужна зброя впливу та експансії Росії на ринки сусідніх держав», — зазначив Плачков.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку —дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі.

1 жовтня була здійснена перша поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. Поставка проведена рівним графіком потужністю 100 МВТ. За даними джерела на ринку, імпорт здійснений компанією «Юнайтед Енерджі», яку пов'язують з Ігорем Коломойським.

Більшість енергроекспертів розцінили початок імпорту електроенергії з РФ як загрозу енергонезалежності України та переконані, що Росія використовуватиме його для політичного тиску на Київ.