Главная / Обзор СМИ

Купити криптовалюту в терміналі чи на біржі: порівняння BATM та WhiteBIT

15:47 | 24.11.2022
Купити криптовалюту в терміналі чи на біржі: порівняння BATM та WhiteBIT
Курс криптовалюти на сьогодні суттєво відрізняється залежно від того, де виконується операція: на біржі чи в терміналі. Тому важливо розглянути вигідність самого курсу, комісії та наявність активів у банкоматах.

Принципова різниця

Кожен із цих майданчиків формує ціну на свій лад. Тому, найголовніше — уважно слідкувати за курсом криптовалют, який на поточний момент пропонують біржі та банкомати.

Різні засади ціноформування

Головна принципова різниця — криптовалютна біржа формує курс на основі останньої заявки на купівлю-продаж, ліквідності та обсягу торгів. На відміну від ціноутворення в банкоматах, де попередньо представлена ціна на купівлю-продаж в усіх доступних терміналах, зображених на мапі CoinATMRadar.

Зазвичай у них максимально невигідний курс криптовалют, порівнюючи з цінами на криптобіржах. Відповідно, трейдерські платформи пропонують купити крипту за справедливою ціною та миттєво, згідно з актуальними цінами на ринку.
Актуальна різниця в курсі очевидна на прикладі біткоїна. Наприклад, станом на 21 жовтня один біткоїн на біржі WhiteBIT можна було продати за 818,3 тис. грн, а купити за 816 тис. грн. Один Bitcoin в банкоматі в той самий день коштував 893 тис. грн, а продати його можна було не більше, ніж за 818 тис. грн.

Можливість інвестувати в будь-яку криптовалюту

Наявність різного класу активів на біржах та в банкоматах також нерівномірна. Наприклад, обміняти криптовалюту на гривню, долар, євро, і навпаки, можна на кожній криптобіржі. А зробити це в половині з 44 банкоматів України можна тільки з біткоїном, бо тут встановлений певний ліміт активів — 11. Додамо, що біржі пропонують різну кількість торговельних пар. Наприклад, на згаданій WhiteBIT їх понад 450.

Сплата за послуги

Розмір комісій — не останній, але важливий чинник, що демонструє перевагу криптобірж над BATM. Банкомати утримують певний відсоток, залежно від оператора. Але ідеться про щонайменше 7–9 % від суми транзакції. У той час, коли на централізованій криптобіржі WhiteBIT для 99 % криптовалют комісія за депозит відсутня взагалі (за винятком стейблкоїна USDT на протоколі OMNI), а за депозит чи зняття державної валюти не перевищує 3,5 %.

Отже, розмір комісії на біржах визначається або мережею блокчейну, або типом активу.

У підсумку можна зазначити перевагу біржі у швидкості, курсі криптовалют, можливості вибору активу та справедливій комісії. Хоча банкомати все ще є одним із фізично доступних варіантів придбання крипти.