Главная / Обзор СМИ

На сайті MyKharkov.info розповіли історію першої харківської «висотки»

15:18 | 14.08.2023
На сайті MyKharkov.info розповіли історію першої харківської «висотки»

Однією з визначних пам'яток Харкова є так званий Будинок зі шпилем — знаменита перша житлова «висотка», що знаходиться у самому центрі міста; на майдані Конституції. У сьогоднішньому матеріалі журналісти Мій Харків розповідають історію її появи.

Будівництво

Будівництво цього будинку розпочалося у 1950 році на пропозицію Харківського турбінного заводу: передбачалося, що тут житимуть співробітники підприємства.

На початок будівництва площа Конституції, яка досить сильно постраждала у війну, висотними будівлями похвалитися не могла зовсім, а кілька невеликих будиночків, які там знаходилися, були практично повністю зруйновані.

У 1954 році було завершено головну, семиповерхову частину будинку з 11-поверховою вежею, увінчаною шпилем. Він, власне, і дав загальну назву новій споруді. 1967 року було закінчено будівництво дев'ятиповерхового крила будівлі з боку Вірменського провулка, де розмістилося поштове відділення. До речі, ця частина будинку будувалася в період ініційованої Хрущовим боротьби з «архітектурними надмірностями», тому вона абсолютно безлика в архітектурному плані.

Дом со шпилем Харьков
Фото: MyKharkov.info

Факти про будівлю

Свого часу Будинок зі шпилем мав ще одну, неофіційну назву — «Книгарня» (так називався магазин, який до 1990 року розташовувався на перших двох поверхах цієї будівлі).

Будинок зі шпилем вражає: зразок сталінського ампіру поєднує у собі класичні пропорції та основні символічні мотиви у зовнішній обробці. Взагалі унікальність сталінського ампіру як архітектурного стилю полягає саме в поєднанні, здавалося б, не поєднаних між собою елементів бароко, ампіру епохи Наполеона, пізнього класицизму та ардеко, у неймовірному змішуванні розкоші, помпезності, монументальності та величності.

Сьогодні Будинок зі шпилем вважається однією з візитівок міста. А кілька років тому, 2008 року, його навіть внесли до переліку «Сім чудес Харкова».