Главная / Обзор СМИ

В Лівії знищено український Іл-76 ТД, пілот загинув. Літак належав українській компанії “Європа Ейр”

 28.07.2019
#Fly9999: погані новини
В Лівії знищено український Іл-76 ТД, пілот загинув. Літак належав українській компанії “Європа Ейр”

Сайт агенції Блумберг повідомив 26 липня 2019 року про знищення літаку Іл-76 на військово-повітряній базі Джуфра в Лівії.

В ході зіткнення на базі Джуфра були зруйновані склад із дронами та літак Іл-76 який використовувався для поставок зброї воєнним групуванням лояльним до Хафтара, — повідомляє Блумберг із посиланням на Уряд національної згоди Лівії (Government of National Accord), що у свою чергу посилається на самопроголошену армію Халіфк Хафтара. Це перший авіаудар з боку Уряду національної згоди, який після отримання дронів турецького виробника Bayraktar зміг проводити операції високої точності вночі.

За попередніми даними що отримала редакція Бізнес.медіа, до Державіаадміністрації було направлено первинне повідомлення про “акт незаконного втручання”, а саме обстріли суден Іл-76 ТД UR-CMC та UR-CRP. експлуатантом яких є ТОВ “Європа Ейр”. Місцем вильоту зазначається м. Абу Дабі (ОАЕ), місцем призначення — м. Лабрак (Лівія).

Як стало відомо, літаки змінили маршрут та з аеропорту Лабрак направили літаки до аеродрому Джуфра (Лівія) для перевозки залишків вантажу.

Джерела з числа відставників 25 бригади транспортної авіації в місті Мелітополіі, що побажали залишитись інкогніто, повідомляють, що рейси виконували у тому числі військові пенсіонери, серед яких командир судна Іл-76 ТД UR-CMC, громадянин України Бухальский В.В, За повідомленням джерела, судно було атаковане БПЛ, командир судна намагався врятувати документи і загинув.

Як зазначається на сайті ОАК “Ільюшин” термін експлуатації судна спливає 31.08.2019 року.


За номером борту на сайті FlightRadar24 рейс EPV-1506 востаннє зафіксовано над територією Єгипту, в напрямку Лівії.




Наказом Державної авіаційної служби України 27 липня 2019 року припинено дію Сертифіката експлуатанта Товариства з обмеженою «ЄВРОПА ЕЙР» № UK 046. Наказ прийнято на підставі рішення постійно діючої Комісії з питань сертифікації експлуатантів, організацій з технічного обслуговування і підтримання льотної придатності, розробників та виробників авіаційної техніки, навчальних закладів з підготовки льотного складу в Україні, льотного і технічного персоналу.


Кінцевим бенефіціаром компанії за даними на сайті сервісу YouControl ТОВ "ЄВРОПА ЕЙР" є киянка Нефедова Катерина Павлівна, розмір внеску в уставний фонд — 867 300 грн. Директором підприємства зазначено Кравченко Віктора Олексійовича, що за даними YouControl є представником ще 12 підприємств.

В Реєстрі цивільних повітряних суден України зазначено, що власником суден є компанія INFINITE SEAL INC (Британські Вірґінські Острови).

На авіафорумах за бортовим номером літаку можна знайти історію експлуатантів судна.


Компанія "Ветеран Авиакомпания (Армения" із наведеного списку колишніх власників даного Іл-76ТД згадується у журналістському розслідуванні вірменської газети "Hetq" (видається з 2001 у Єревані, заснована ГО "Журналісти-розслідувачи"), як частина мережі авіакомпаній, що підтримувала режим Асада у Сірії. 
"Вірменська компанія "Ветеран Авіа" — лише частина мережі. Компанії під такою назвою є в Греції, Індії, Пакистані, Великобританії (експлуатантом була вірменська компанія, інші були офісами). За усім стоїть одна й та сама особа — мешканець ОАЕ підприємець із індійським прізвищем Джайдіп Мірчандані" — писали у Hetq.

За даними редакції авіакомпанію ТОВ "ЄВРОПА ЕЙР" контролює Джайдіп Мірчандані (Jaideep Mirchandani), якому за даними Держдепу США належать авіакомпанії: Rayyan Air Pvt Ltd., Veteran Avia LLC, Aerospace One, S.A., Agneet Sky Limited, Aeolus FZE, Aerospace Company FZE, Aircon Beibars FZE, та Aristeidis A. Pappas. 

За даними того ж звіту Бюро промисловості та безпеки Джайдіп Мірчандані та члени його родини звинувачувалися у діях, які протирічать інтересам національної безпеки та зовнішньої політики США, а саме, спробах використати зареєстрований у США літак для транспортування російської валюти задля підтримки уряду Сірії, та були внесені до "чорного списку".

У 2016 році миколаївське ЗМІ повідомляло про візит Джайдіпа Мірчандані в ролі директора компанії «SKY ONE FZE» у супроводі помічниці директора Руслани Нефедової.





Почему важно правильно подбирать автозапчасти и как это делать? Как правильно выбрать плуг? Почему стоит подключить оптоволоконный интернет