Главная / Обзор СМИ

Зануритись в публічні закупівлі — проста інструкція для підприємців

18:15 | 02.04.2019
Зануритись в публічні закупівлі — проста інструкція для підприємців

Заробляти на публічних аукціонах, надаючи державі якісні товари та послуги за конкурентними розцінками — цілком реальна стратегія розвитку власного бізнесу в наш час. Завдяки електронній системі Прозоро зробити так може будь-хто.

Пошук точки входу — з чого почати

Про централізовану базу даних ProZorro та її досягнення чули практично всі, але люди, далекі від тематики держзакупівель, погано уявляють собі принципи роботи з системою.

Відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі», доступ користувачів до мережі з метою організації тендерів або участі в них забезпечують офіційні майданчики Прозоро . Отже, щоб розпочати роботу з державними замовниками, потрібно буде спочатку обрати для себе підходящу «точку входу». Обирати майданчик варто за наступними критеріями:

● зручність інтерфейсу;

● надійність (своєчасний фідбек в разі технічних ускладнень);

● підтримка (великі майданчики допомагають користувачам якнайшвидше стати повноцінним членом екосистеми публічних закупівель);

● наявність вбудованих аналітичних сервісів.

Як правило, реєстрація проходить за максимально простою процедурою. Користувач просто вказує свій номер телефону, прізвище та ім'я, а також бажану роль в системі. Для підприємців це буде роль Учасника, для держустанови — Організатора.

Участь в аукціонах

Після реєстрації користувач може брати участь у торгах Прозоро , сперечаючись з іншими учасниками за право стати партнером держави. Тендери бувають різного типу, тому слід одразу ж запам'ятати їхні особливості й правила проведення:

  1. Державні публічні закупівлі. Цей розділ охоплює всі аукціони за право постачати державі товари, послуги. Важливо пам'ятати, що за правилами роботи у системі кожен Учасник сплачує за участь певну суму (пропорційну стартовій ціні).
  2. Аукціони в рамках малої приватизації. Даний розділ включає в себе торги за право придбати через систему ProZorro.Sales різноманітні державні активи — нерухомість, підприємства та їхні акції, обладнання й техніку тощо. Окремі лоти можуть стати вкрай вигідним варіантом для початку чи розвитку власного бізнесу.
  3. Допорогові закупівлі. Цей розділ дуже схожий на публічні закупівлі, але включає лише ті тендери, за якими початкова ціна не перевищує 200 000 грн для товарів або 1 000 000 грн для робіт (для великих компаній, які ведуть справи в окремих галузях господарства, дані цифрі збільшені вп’ятеро). Закон не вимагає обов'язково проводити подібні аукціони в системі ProZorro, проте дає Організаторам таке право.

Знайшовши цікавий тендер, потрібно своєчасно подати заявку на участь у ньому. Під час аукціону Учасники по черзі анонімно знижують початкову ціну, поки не буде зроблено найкращу пропозицію (запропоновано суму, яку інші Учасники більше не захочуть знижувати). Після завершення торгів Організатор публікує намір укласти угоду. Відтепер головне — протягом 5 днів переслати всі потрібні документи й своєчасно надати послуги.