5 гріхів Мінекономіки — про що бреше МЕРТ?

5 гріхів Мінекономіки — про що бреше МЕРТ?

Вчора МЕРТівські чиновники представили на загал звіт своєї річної роботи. Одягли краватки та запросили медіа, зробили серйозні обличчя. Звіт у стилі «ми стараємось», але звітувати немає про що – от і довелось вигадувати і навіть нагло брехати.


МАКРОЕКОНОМІЧНИЙ ПРОВАЛ

МЕРТівці почали відразу з гармат. З їхніх досягнень — ріст ВВП 3,1% за рік, зростання експорту за 10 міс. 2018 року — 10,3%.

Щоправда, урядники забули згадати, що з таким мізерним ростом ВВП наша економіка досягне рівня 2013 року десь у 2022-му (ВВП за ПКС), а рівня ВВП Польщі — десь у 2050 році і лише за умови, що та стоятиме на місці. Такий ріст економіки -— це приречення нації на бідність та злидні!

Ще більш злочинним виглядає перекручування реальної ситуації із зовнішньою торгівлею. Так, дійсно, експорт товарів і послуг з України зріс на 10%, але ж імпорт в Україну зріс ще більше — на 15%.

Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі за 10 міс. 2018 року ЗРОСЛО до 10 млрд дол. США і перевищило аналогічний показник 10 міс. 2017 року (-6,7 млрд дол. США) і навіть річний показник 2017 року (-8,6 млрд дол. США).

Кажучи просто, Україна імпортує набагато більше, аніж експортує – і це прямий ефект від політики МЕРТ! Через мізерні інвестиції в економіку цю торговельну діру неможливо закрити, от тому й доводиться Україні залізати в борги.

Що найгірше, така ситуація повністю влаштовує МЕРТ, адже за їх прогнозом дефіцит торговельного балансу тільки зростатиме (аж до -12,9 млрд у 2021 році), а це означатиме нове боргове ярмо на шиї кожного з нас!

Снимок экрана 2018-12-21 в 18.16.05.pngІНВЕСТИЦІЙНА ПРІРВА

В презентації МЕРТ вихваляється, що в економіку України за 10 міс. 2018 року залучено аж 1,7 млрд дол. США інвестицій. Але тихенько замовчує, що це майже на 25% менше ніж за аналогічний період у минулому році, коли до України надійшло 2,2 млрд дол. США інвестицій (дані НБУ). І навіть, як бачимо, підвищення на 5 позицій в рейтингу Doing Business не допомогло.

Але хоч 1, хоч 2 млрд інвестицій - це крапля в морі. Для інформації, обсяг інвестицій (FDI stock) в Україні – 50 млрд дол., в Польщі майже в 5 разів більше – 230 млрд дол. (дані UNCTAD). То скільки нам з такими темпами залучення інвестицій треба часу, щоб наздогнати сусідів – 100 чи 200 років?

Знову ж таки, провальна інвестиційна політика – пряма відповідальність “чинуш” з МЕРТу.


(НЕ) ПІДТРИМКА ВІТЧИЗНЯНОГО ЕКСПОРТУ

У своїй презентації МЕРТ помпезно заявляє - «Створили ЕКА». Це відверта брехня!

[Експортно-кредитне агентство – спеціальна державна інституція, що підтримує експортерів шляхом гарантування, страхування та здешевлення кредитування експорту. Відсутність ЕКА в Україні фактично блокує експорт продукції українського суднобудування, вагонобудування, літакобудування, енергетичного та іншого машинобудування на міжнародних ринках через те, що вітчизняні виробники не здатні запропонувати конкурентні умови постачання, наприклад, розстрочку платежу за низькими відсотками. В Європі ЕКА відсутні лише в трьох країнах – Албанії, Молдові та Україні. Для прикладу, Канадська ЕКА забезпечує 17% експорту країни, завдяки їй в 2013 році створено додатково 570 тис. робочих місць].

Снимок экрана 2018-12-21 в 18.15.33.png


Закон про ЕКА був прийнятий в грудні 2016 року і набув чинності 1 січня 2017 року. Згідно Закону, МЕРТ повинно було створити ЕКА протягом 6 місяців. І лише в лютому 2018 року КМУ затвердив статутні документи та НАКАЗАВ МЕРТ ЗДІЙСНИТИ ВСІ НЕОБХІДНІ ЗАХОДИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ЕКА. Мерт навіть пальцем не поворхнуло в цьомц напрямку. Виконання Закону прострочено на півтора роки.

Ситуація навколо ЕКА набула нових «пікантних» обрисів у листопаді цього року, коли на посаду в.о. керівника ще не створеного агентства призначили нікому не відому в професійних колах особу (подейкують, що людина «своя»). А в грудні забезпечили його ресурсом в 200 млн грн, щоправда, використати їх потрібно за один місяць. Не важко здогадатись, що вказані кошти будуть «освоєні» в традиційному форматі…


КАНОНІЗАЦІЯ ІМПОРТЕРІВ

У досягнення МЕРТ ставить собі презентацію Національного стенду на виставці China International Import Expo. Безумовно, знакова подія для нації…

Але чому ж очільник МЕРТ скромно замовчує, що під час проведення в Пекіні українсько-китайського бізнес-форуму за його присутності та активної адвокації китайською компанією «СNЕЕС» та українським «Укргідроенерго» було підписано протокол щодо постачання китайських гідротурбін на 500 млн дол. США для будівництва Дністровської ГАЕС?

Це економічний ідіотизм, який з’їсть 0,5% ВВП України і зробить додаткову діру в торг. балансі ще на півмільярда.

500 млн дол. США - це більше ніж 5 років роботи «Турбоатому», який виробляє такі самі турбіни і забезпечує роботою понад 3 500 працівників і вже сьогодні сплачує до бюджету майже 1 млрд грн (!) податків та обов'язкових платежів.

Ще один приклад мімікрії, це так зване «посилення переговорів» щодо угоди про ЗВТ з Туреччиною. Виробники вже б'ють на сполох про це «посилення» і здачу нац. інтересів.

От для прикладу, легпром вважає, що заплановане обнуління мит на продукцію легкої промисловості з Туреччини повністю знищить національного виробника та залишить десятки тисяч громадян без роботи.

То під чию дудку танцюєте, панове міністри?


ПРОДАТИ ВСЕ

Приватизувати, не можна залишати! Саме цей концепт сповідує теперішній МЕРТ.

Навіть інтегрували продаж держмайна в систему «Прозорро».

Щоправда, з продажами не склалось!

Ось свіженька новина – «План з приватизації виконано на 2%. «Діру» в держбюджеті покриють позикою». Замість 18,8 млрд грн від приватизації держбюджет буде профінансований на 355 млн грн. КМУ навіть випустив розпорядження, згідно якого збільшуються джерела доходів за кодом "Запозичення" на суму 18,445 млрд грн у зв'язку зі зменшенням обсягу джерел фінансування.

В сухому залишку навіть приватизацію провалили (хоч і не перший рік вже).

До речі, те, що держава не може бути ефективним власником – міф. Справа не у власності, а у якості управління. Прикладів тому в світі безліч. Серед підприємств, в яких державі належить контрольний пакет чи навіть 100% капіталу: Китайська національна нафтогазова корпорація (3-є місце у переліку найбільших компаній світу), Deutsche Bahn AG (одна з найбільших в світі транспортних компаній), Japan Post Bank (Японський Поштовий банк, який є найбільшим в світі (!) за розміром депозитів); Proximus Group - найбільша (телекомунікаційна компанія в Бельгії) та багато інших.

Насправді, це далеко не весь перелік зауважень до адекватності інформації, викладеної у звіті МЕРТ. Можна ще згадати записане там створення мережі торгпредставництв, яке є черговим обманом. Адже, згідно даних Казначейства (за 10 міс. 2018 року), з 28 млн грн, виділених на їх функціонування, використано «0». Очевидно, що як і з ЕКА, у звіт записали, а зробити забули. Можна згадати провалену реформу інтелектуальної власності, розроблену МЕРТом промстратегію (без жодної конкретики), яку «освистали» промисловці, стратегію відродження авіабудування, мабуть згідно якої Уряд закупив 55 французьких гелікоптерів і ще багато цікавого.

В цілому, думаю, цей невеликий зріз результатів роботи МЕРТ дає цілком достатнє уявлення про основні аспекти їх роботи – самопіар та профанація, жодної стратегії та бачення майбутнього країни, мімікрія під дудку донорів, і, як наслідок, стагнація національної економіки разом з масовою еміграцію трудового населення.

Сумно, адже вікно прийняття революційних економічних рішень в цій політичній каденції схоже вже закрито.

Експорт ріпаку або «Операція насіння соняшнику 2.0» Неля Ковбаса: "Аутстаффинг – новый европейский тренд на рынке HR" 10% з кишені кожного українця йде на виплати державного боргу