Главная / Экономика

Українець коштує — $80 000, американець — $700 000. Рахуємо економіку трудової міграції України

15.11.2018
Економіка
Українець коштує — $80 000, американець — $700 000. Рахуємо економіку трудової міграції України
професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу (МІБ)

«Приблизно один мільйон українців залишають країну у пошуках роботи за кордоном», — пам’ятаєте цю гучну заяву міністра закордонних справ України? Ви також чули, що трудові мігранти перераховують в Україну приблизно $10 млрд  і таким чином збільшують ВВП України? 

Насправді все не так. Все набагато складніше.

На щастя, не 1 млн. трудових мігрантів залишає Україну назавжди (така статистика мала місце лише у 2015 році і була пов’язана з гострою війною Росії проти України на Донбасі). Якби так було принаймні протягом 5 років, Україна стала би банкрутом.

За останні 2-3 роки, за моїми оцінками, Україну залишають назавжди приблизно 300-350 тис. переважно молодих людей з тенденцією до зменшення цього числа. По-перше, зростають доходи українців, а по-друге, чисельність молодого населення скорочується.

Трудова міграція робить Україну біднішою

Эмигранты уходят в туманДійсно, українці-заробітчани перераховують до України приблизно $10 млрд — 9% від ВВП країни. Питання: це добре чи погано? Переконаний, що більшість вважає, що добре. 

Але це не так: чим більше країна має перерахувань від заробітчан по відношенню до її ВВП, тим біднішою є ця країна і Україна не виняток.

Українцям і особливо українській владі дуже корисно знати ціну людського капіталу, який ми втрачаємо від трудової міграції і скільки виграють країни-реципієнти української робочої сили. Зараз це Польща, Росія, Угорщина, а з часом головним реципієнтом буде Німеччина.

Людський капітал і ВВП країни

Найбільш поширене визначення людського капіталу — це знання, навички, здібності, які втілені в людях і дозволяють їм створювати соціальні та матеріальні блага для себе і суспільства. Як правило, людський капітал країни в 10 разів більше його ВВП за паритетом купівельної спроможності (ПКС). Я прогнозую на 2019 р. ВВП на душу населення за ПКС в Україні приблизно $8000. Отже, як це не виглядає цинічно, середня ціна одного українця приблизно $80 000. Для порівняння, середня ціна одного американця приблизно складає $700 000. дол. США. Важливо знати, що середня вартість людського капіталу молодих українців (з 15 до 24 років) приблизно в два рази вище — $160 000, (до речі саме молодь зараз масово іммігрує до Польщі та Угорщини), а, наприклад, у людей перед виходом на пенсію (з 55 до 59 років) в два рази менше — $40 000.

Саме тому у всьому світі так ціняться діти і молоді люди. Саме тому за них з Україною змагаються Польща, Угорщина і Росія. Не важко порахувати капітальні втрати України тільки від еміграції одного мільйона молодих людей до Польщі — це 160 млрд.дол. США.

Для порівняння — це два ВВП України 2016 р. До речі, вигода Польщі — $320 млрд, тому що людський капітал там у два рази дорожче, ніж в Україні. Поляки, особливо польська влада, має знати що вона задурно отримує від України. Це стосується і угорців, чому вони проти української мови для дітей Закарпаття України? Тому що міграція одного молодого українця до Угорщини еквівалентна інвестиціям з України у розмірі 160 000 $ , причому ці інвестиції повертати не треба, це український подарунок Угорщині. Тепер стає зрозуміло, чому українці такі бідні. Але це ще не всі втрати. Рахуємо далі.


Подарунок Польщі — $320 млрд

Один працюючий українець створює в Україні за рік приблизно 8 000 $ ВВП. Якщо він іммігрує, то втрати України будуть відповідно – $8 000 . А. За рік зараз іммігрують приблизно 300 000 українців, тоді поточні втрати ВВП за рік $2,4 млрд — це більше 2% ВВП країни. Мені можуть заперечити, що мігранти перераховують собі на рахунок частину їхнього заробітку. 

Мигранты

Це дійсно так, але це — приватні кошти, вони не зараховуються до ВВП країни. Далі, кожний заробітчанин перераховує спочатку приблизно $2000 на рік, але втрати від зменшення ВВП $8000, тому чисті втрати від міграції одного українця – $6000. Між іншим, один український працівник створює наприклад, у Польщі, не $8000, а $26000 ВВП. Якщо їх там зараз 1 млн. то вони щорічно створюють 5% ВВП Польщі приблизно на суму $26 млрд. Насправді українців там більше. І якщо до цієї цифри додати $320 млрд людського капіталу, який Україна безкоштовно подарувала Польщі, стає зрозумілою кричуща непрофесійність і слабкість української влади. Що робити? Прискорювати економічне зростання, як це зробити — можна дізнатися в моїй книжці «Антиукраїнець, або воля до боротьби, поразки чи зради». Зараз економічне зростання 3% — це відставання, треба приблизно 10%. На базі швидкого зростання ВВП, а не популістських рішень, буде збільшуватись середня зарплата. За такого сценарію міграція українців за кордон буде зменшуватися і приблизно в 2023 р. на ринку праці можлива рівновага. Без реальних і професійних реформ - це неможливо. Вибори дають українцям шанс з вірогідністю 5-8% (це моя оцінка) на такі реформи.Курс биткоина поднялся выше $56 тыс. Про ефективність використання бюджету на спорт Леонід Гребінський, Голова Правління АТ «КРИСТАЛБАНК»: Ми намагаємося з оптимізмом реагувати на невдачі, подразники і перешкоди, та виносити з цього нові знання та навички