Корпорація Microsoft презентувала Majorana 1, перший у світі квантовий чип, розробка якого тривала 17 років. Цей інноваційний процесор на базі топопровідників обіцяє значно прискорити розвиток квантових комп’ютерів. Теоретично, Majorana 1 здатен вмістити до мільйона кубітів.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Технологічні інновації чипа Majorana 1
Процесор створений на основі нової архітектури топологічного ядра, в якому використовуються топопровідники — унікальний матеріал, що здатний контролювати майоранівські частинки, виявлені фізиком Еттором Майораною у 1937 році. Відповідно до дослідження, опублікованого у журналі Nature, ці топопровідники виготовлені з арсеніду індію та алюмінію.
«Наше керівництво працює над цією програмою вже 17 років. Це найтриваліша дослідницька програма в компанії. Через 17 років ми демонструємо результати, які не просто неймовірні, вони реальні. Вони кардинально змінять те, як відбуватиметься наступний етап квантової подорожі», — зазначив корпоративний віцепрезидент із квантових технологій у Microsoft Зульфі Алам.
Перспективи та плани Microsoft
Хоча Majorana 1 має компактні розміри, що дозволяє помістити його на долоні дорослої людини, наразі на прототипі вдалося розмістити лише вісім кубітів. Для виходу на комерційний рівень необхідно значно збільшити їхню кількість, про що повідомив віцепрезидент корпорації Джейсон Зандер. Він також уточнив, що чип Majorana 1 не буде доступний клієнтам хмарного сервісу Azure, проте ситуація може змінитися до 2030 року.
Крім того, Microsoft анонсувала укладення угоди з Агентством перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США (DARPA), ставши одним із двох контрагентів у програмі US2QC, спрямованій на створення відмовостійкого квантового комп’ютера. Відзначимо, що акції Microsoft (MSFT) відреагували на цю новину зростанням на майже 2%.
Нагадаємо, що раніше Microsoft, IBM і MITRE об’єднали зусилля у створенні коаліції у сфері постквантової криптографії (PQC), метою якої є впровадження нових алгоритмів захисту даних, що враховують новітні технології.