У США заарештували двох громадян Китаю за контрабанду ШІ-чипів Nvidia H100

У чверті стартапів Y Combinator код на 95% написаний ШІ-моделями

Міністерство юстиції США повідомило про затримання двох громадян Китаю у справі про незаконне постачання на територію КНР штучного інтелекту обладнання на суму в «десятки мільйонів доларів». За версією слідчих, йдеться про високопродуктивні графічні процесори Nvidia H100, які використовуються для застосунків штучного інтелекту.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Деталі справи та обвинувачення

Обвинувачені Чуань Ген і Шивей Ян були затримані в Каліфорнії 2 серпня. Їм інкримінують порушення закону «Про реформу експортного контролю», що є тяжким злочином та може призвести до 20 років ув’язнення. За матеріалами справи, через компанію ALX Solutions вони організували експорт до Китаю «чутливих технологій», включаючи потужні графічні процесори, які, за оцінкою Мін’юсту, є «найпотужнішими на ринку» і «спеціально створені для ШІ-застосунків».

Слідство встановило, що компанія ALX Solutions здійснювала поставки обладнання через транспортні компанії у Сінгапурі та Малайзії, а оплату здійснювали компанії з Китаю та Гонконгу. Також виявлено листування про постачання в Малайзію, яке було частиною схеми обходу експортних обмежень США.

Позиція Nvidia та дискусія щодо експортного контролю

У відповідь на розслідування Nvidia наголосила, що ретельно перевіряє своїх партнерів і не обслуговує перенаправлену продукцію. Представник компанії зазначив:

«Контрабанда — справа невдячна. Ми в основному продаємо продукцію відомим партнерам, які допомагають дотримуватися правил експортного контролю США», — заявив представник корпорації.

Справу розглядають на фоні активних спроб влади США обмежити доступ Китаю до передових технологій у сфері штучного інтелекту. Однією з ініціатив стала пропозиція вбудувати у чипи спеціальні системи відстеження або аварійні «вимикачі». Втім, Nvidia висловила категоричну незгоду із такими заходами, назвавши їх «нерозумними та надмірними».

У корпоративному блозі компанія підкреслила, що подібні «бекдори» чи вимикачі можуть створити серйозні ризики для безпеки та стати «подарунком для хакерів», що, за словами Nvidia, підірве довіру до американських технологій і глобальної цифрової інфраструктури.

Раніше Китай вже звинувачував Nvidia у створенні бекдору в ШІ-чіпах H20.