Сполучені Штати Америки в п’ятницю, 10 січня, ввели нові санкції проти російської федерації, під які потрапили такі важливі для російської економіки компанії, як «Сургутнефтегаз», «Газпром Нефть», «Інгосстрах», «Альфастрахування» та інші. Цю інформацію повідомило Міністерство юстиції США.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Цей пакет санкцій спрямований на зменшення доходів росії від експорту енергоносіїв, посилення тиску на російську економіку та ускладнення можливостей фінансування війни проти України. Через росію під санкціями опинилася також сербська компанія Naftna Industrija Srbije (NIS), де «Газпром Нефть» є мажоритарним акціонером.
Обмеження на експорт нафти
Новий санкційний пакет передбачає заборону на експорт, реекспорт, продаж або постачання послуг з видобутку чи перевезення нафти, якщо її купують за ціною, що перевищує встановлені обмеження, для будь-якої особи, що знаходиться на території російської федерації. Ці обмеження набудуть чинності 27 лютого 2025 року.
12 березня 2025 року закінчуються дозволи на певні операції, пов’язані з енергетикою, через 12 російських фінансових установ, включно з найбільшими банками, такими як Сбербанк, ВТБ, Альфа-Банк, а також Центральний банк рф.
37 фізичних осіб, близько 203 компаній та 180 суден потрапили до списку SDN (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List), забороняючи американським громадянам і компаніям мати з ними справи. Усі компанії в цьому списку мають позначку про ризик вторинних санкцій.
Реакція на санкції
Серед фізичних осіб, яких торкнулися санкції, — керівник Росатома Олексій Лихачов (та інші менеджери цієї компанії), керівник «Газпром Нефти» Олександр Дюков, керівник Татнефти Наіль Маганов, а також керівник Зарубежнефти Сергій Кудряшов. «Ми вдячні США, всьому американському народу за ці сильні рішення. Обваливши економіку рф, вдасться зламати здатність росії вести війну», — відреагував на санкції керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Раніше Байден уникав таких жорстких заходів проти російської нафтової галузі через побоювання зростання цін на енергоносії, особливо перед президентськими виборами. Після поразки на виборах його адміністрація стала більш схильною до рішучих дій через падіння цін на нафту на світовому ринку та побоювання, що Трамп може змусити Україну укласти невигідну угоду з росією. Нові санкції можуть посилити позиції України перед можливими переговорами.