Главная / Мнения

Чого остерігатися, коли банк прощає вам борг?

15.01.2016
Чого остерігатися, коли банк прощає вам борг?
Юрист компании "PARASOL"

Відповідно до Податкового кодексу, доходом особи вважаються кошти, отримані не лише від роботи, а і у вигляді додаткового блага

Згідно офіційної статистики Національного банку України, з загальної суми кредитів більше 20 % кредитів є простроченими. А це означає, що кожен п’ятий, хто зобов’язався повернути кредитні кошти у банк, не в змозі цього зробити. Отже, кожен п’ятий, хто винен гроші банку, змучений від дзвінків кредиторів з вимогами повернути не тільки борг, а і штрафні кошти, які їм нараховують за прострочення повернення боргу.

Чому б не радіти, коли в скрутну мить кредитор пропонує сплатити певну частину, наприклад, 50% боргу, й розійтись полюбовно, простивши залишок заборгованості? І все дійсно може бути чудово, допоки з податкової не надійде лист-повідомлення. А в листі буде зазначено, що у Вас податковий борг. І тепер Ви винні державі, а не вона Вам.

То в чому тут непорозуміння?

Справа в тому, що відповідно до чинного Податкового кодексу України, доходом особи вважаються кошти, отримані не лише від роботи, а і у вигляді додаткового блага:

  • суми винагород доходу від продажу майнових і не майнових прав, оренди, тощо; 
  • суми заборгованостей за укладеними цивільно-правовими договорами (наприклад, кредитними, за якими минув строк позовної давності, а розмір яких перевищують 50%);
  • суми місячного прожиткового мінімуму (діючого для працездатної особи на 1 січня звітного року);
  • суми боргу (кредиту), який було прощено кредитором, з власної волі, до закінчення строку позовної давності, розмір яких перевищує 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік, встановленої на 1 січня звітного року). 
Спробуємо таку логіку законодавця пояснити.

Відповідно до умов кредитних договорів, кредитор має надати у користування людині кошти на певний термін, взамін, людина має таку ж суму коштів повернути, та сплатити банку відсотки. Тобто, віддасть боржник більше ніж взяв. Якщо зі плином часу, людина не поверне взяті у кредит кошти, а строк для звернення кредитора до суду буде пропущено, то особа залишається у плюсі, і такі кошти вважаються її доходом. За такою ж логікою сприймається і ситуація, коли кредитор за власною ініціативою, не будучи банкрутом, виявляє бажання та прощає залишок боргу.

Проте, варто розуміти що саме вважається «прощеним боргом». Якщо раптом кредитор перестане чіпати боржника, то це ще нічого не означає! Існує спеціальна процедура прощення боргу. Кредитор зобов’язаний повідомити людину (боржника) про наміри простити залишок боргу. Для цього кредитор має направити рекомендований з повідомленням про вручення, лист або укласти відповідний договір про прощення боргу, або надати відповідну довіку, у якій має поставити підпис боржник (щоб засвідчити, що він згоден на прощення залишку боргу). Після проведення процедури прощення боргу, боржник дійсно матиме відобразити такий дохід у декларації та самостійно сплатити податок.

До речі, якщо розмір прощеного боргу становитиме більше 10 мінімальних заробітних плат – доведеться сплатити податок у розмірі 20% від прощеного боргу, а якщо менше -15%.

Отже, якщо Ваші борги прощено, то не варто забувати про необхідність задекларувати своє благо, щоб надалі спати спокійно і не бути знову винним.
ЗМІ виявили помилки в розслідуванні МЕРТ щодо сірчаної кислоти В Польше значительно выросла неприязнь к украинцам и немцам "Соєві війни" завершилися перемогою компромісного рішення, – журналіст