Главная / Мнения

Влада повинна виробити стратегію заміщення антрациту власним вугіллям марки "Г" - експерт

15:23 | 12.12.2017
Влада повинна виробити стратегію заміщення антрациту власним вугіллям марки "Г" - експерт
Автор: Александр Полищук

Держава повинна активніше займати позицію енергетичної доцільності та безпеки, а не миттєвого прибутку.

Таку позицію висловив співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Ковальчук у статті "План "Г" для вугільної України", опублікованій інтернет-порталом "Новое время. Бизнес".

"Влада повинна не обмежуватися заявами, а виробити національну стратегію заміщення антрациту власними ресурсами вугілля марки "Г". Тільки після цього газове вугілля зможе стати пріоритетом в енергобалансі і вирішити проблему як імпорту антрациту, так і більш високих тарифів", - стверджує експерт.

На думку Юрія Корольчука, одним із дієвих кроків по витісненню імпортного антрациту з української енергетики може стати введення принципу пріоритету блоків ТЕС, що працюють на газовій групі вугілля (марка "Г").

"Хочу нагадати, що 20 вересня 2017 року Рада оптового ринку електричної енергії затвердила проект змін до Правил оптового ринку (протокол №26 від 20.09.2017), згідно з якими надається пріоритет тим блокам ТЕС, які працюють на вугіллі марки "Г". Втім, таке рішення НКРЕКП може прийняти тільки після згоди Антимонопольного комітету України. АМКУ, в свою чергу, не може визначитися з наданням відповідного дозволу, виходячи з формальних обставин конкурентного законодавства", - нарікає автор.

"Рішення про національний пріоритет вугілля марки "Г" дозволить зупинити його імпорт і збільшити власний видобуток. Так пріоритет газового вугілля є прямою підтримкою вітчизняного виробника і буде стимулювати попит на українське вугілля", - пише він.

Юрій Корольчук вважає, що описане гальмування процесу переведення теплової генерації на українське вугілля пов'язано з деморалізацією влади, яка перебуває під постійним пресингом критиків.

"З іншого боку, АМКУ, уряд, Міненерго і владу в цілому можна зрозуміти. Непопулярні рішення органів влади постійно критикують. Тому чиновники, прем'єр-міністр, міністр галузі бояться брати на себе відповідальність. Однак, поїзд уже пішов. Часу немає. І рішення доведеться приймати. Тим більше, для вирішення всіх питань влади досить прийняття нормативно-правових актів вторинного законодавства - постанови або розпорядження", - додає експерт.

Як зазначалося, в результаті блокади Україна в січні-жовтні 2017 року збільшила імпорт кам'яного вугілля і антрациту в грошовому вираженні в 1,8 рази в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - до $2,151 млрд. За даними Державної фіскальної служби України, основним постачальником за цей період була Росія (55,7%), поставки з якої склали $1,2 млрд.