Головна Політика Трамп зупиняє допомогу ЮАР через дискримінацію африканерів

Трамп зупиняє допомогу ЮАР через дискримінацію африканерів

Трамп прекращает помощь ЮАР, обвиняя правительство в коррупции и дискриминации африканеров

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп підписав указ про припинення усієї американської допомоги Південноафриканській Республіці. У документі, опублікованому на сайті Білого дому, Трамп звинуватив уряд ЮАР у дискримінації білих фермерів та загрозі для союзників.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Причини припинення допомоги

Указ адміністрації Трампа стверджує, що уряд Південної Африки проводить політику, яка ставить під загрозу африканерів — етнічну меншину, що походить від європейських переселенців. Зокрема, в документі йдеться про

“ізняття сільськогосподарської власності етнічних меншин без компенсації”

та реалізацію політик, які

“знищують рівні можливості”

в освіті, бізнесі та зайнятості.

Крім того, Білий дім звинуватив керівництво ЮАР у проведенні

“агресивної зовнішньої політики”

щодо США та їхніх союзників. Вашингтон вважає ворожими дії, такі як подача ЮАР позову до Міжнародного суду ООН проти Ізраїлю за звинувачення у геноциді та поглиблення зв’язків з Іраном.

Можливі наслідки для ЮАР

У документі зазначено, що

“Сполучені Штати не можуть підтримувати уряд, який порушує права людини у своїй країні або підриває зовнішню політику США, створюючи загрозу національній безпеці нашої країни, наших союзників і наших африканських партнерів”

. До цього часу Південна Африка офіційно не відреагувала на рішення Вашингтона. Однак міністр мінеральних ресурсів ЮАР Гведе Манташе заявив, що країна може вжити відповідних заходів. Він підкреслив:

“Якщо вони не дають нам грошей, то і ми не будемо постачати їм мінерали”

, маючи на увазі значні запаси золота, платини та марганцю.

Аналізуючи ситуацію, експерти зазначають, що скасування фінансової підтримки може серйозно вдарити по системі охорони здоров’я ЮАР. У 2023 році Сполучені Штати надали країні майже 440 мільйонів доларів допомоги, більшість з яких була спрямована на програми боротьби з ВІЛ/СНІДом. Американська ініціатива PEPFAR фінансувала 17% національної програми лікування ВІЛ у ЮАР, забезпечуючи медикаментами мільйони пацієнтів.

Твердження Трампа щодо порушення прав африканерів грунтуються на суперечливій земельній реформі, прийнятій урядом ЮАР. Закон дозволяє експропріацію земель без компенсації у виключних випадках, що уряд пояснює необхідністю виправлення історичної несправедливості, адже десятиліттями темношкіре населення країни не мало права на володіння землею через політику апартеїду.

За офіційними даними 2017 року, близько 8% білих південноафриканців володіють 75% сільськогосподарських земель, тоді як 80% темношкірих громадян контролюють лише 4% земельних ресурсів. Уряд намагається вирівняти цей дисбаланс, однак власники фермерських господарств і міжнародні критики розглядають цю реформу як загрозу праву приватної власності.

Окрім скорочення фінансової допомоги, указ Трампа передбачає розробку плану прийому білих південноафриканців як біженців у США. Це рішення викликає подив, оскільки адміністрація Трампа раніше активно обмежувала імміграцію, зокрема тимчасово заморожуючи програму прийому біженців.

За інформацією американських ЗМІ, на рішення Трампа могли вплинути його радники, зокрема мільярдер Ілон Маск, який народився в ЮАР. Він неодноразово публікував у соцмережах звинувачення на адресу південноафриканського уряду, заявляючи про

“расову дискримінацію білих”

та навіть

“загрозу геноциду”

.