25-го жовтня за сприяння Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва відбувся парламентський круглий стіл на тему «Індустріальні парки – інструмент регіонального розвитку та економічного зростання»

Закон вигідний олігархам? Нісенітниця

В одному з пунктів цього закону є прописаний критерій щодо того, хто є учасником цих парків. Це компанія, що створює не менше 30 робочих місць з відповідними вимогами до зарплатні. Від опонентів ми чуємо закиди, що закон вигідний олігархам – невже олігархи настільки здрібніли? Це маніпулятивна антитеза. В Європі, напевне, були невдалі приклади роботи індустріальних парків, та на загальний результат вони не вплинули. На початку 90-х економіка України переважала за потенціалом польську. Та Польща пішла шляхом розвитку промисловості через створення СЕЗ, індустріальних парків – і вони випереджають нас по ВВП в три рази. Туреччина мала найбільший обсяг заборгованості перед МВФ – рік тому вона остаточно розрахувалася і працює вже на свій розвиток.

2 роки тому ми говорили про наш потенціал, але не зробили дієвого кроку. Більше того, ми перестали навіть говорити про те, що Україна може стати виробничим майданчиком в Європі. Ми чуємо про переміщення виробничих потужностей з Китаю в країни Східної Європи – в Румунію, Угорщину, Чехію, Словаччину. А ми не здійснили достатньо кроків, аби цей майданчик з’явився у нас. Від опонентів можна було почути пропозиції наділення преференціями лише органи місцевої влади. Це передбачає конкуренцію на рівні областей за інвестора. Та конкурувати ми маємо на рівні держави з готовими пакетами країн-сусідів. Там вже готова інфраструктура і законодавство надає високу гарантію захисту.

Імплементації цього закону може завадити політична складова – наприклад, Батьківщина виступила категорично проти цього закону, разом з окремими депутатами Самопомочі та БПП. Більшість наразі виступає за.

Передбачається податок на прибуток – застосування нульової ставки протягом перших 5 років і половину від діючого на той момент податку на прибуток на наступні 5. Безмитний режим для комплектуючих для індустріальних парків. Відстрочка сплати ПДВ на 5 років. Це основні три переваги.

Інвестор вкладає гроші лише тоді, коли очікує мати великий прибуток. Важливий стан судової системи, що буде панувати в нас. Інвестори наголошують не тільки на податкових преференціях, а говорять в першу чергу про дієвість судів, їхню не корумпованість та прийняття справедливих рішень. Ми зареєстрували законопроект про переважне право звертатися до арбітражних міжнародних судів компаніям, які будуть діяти на території індустріальних парків.
Михайло Хміль
Секретар Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва