Прозорі міністерства: як і що закуповує українська влада? Аналіз закупівель Міністерства оборони України

Міністерство оборони України за період роботи у ProZorro провело 1,09 тис тендерів із очікуваною вартістю 11,75 млрд грн. Цей показник – найбільший серед решти міністерств. Причини очевидні: це пов’язано зі складною ситуацією в країні, що змушує реформувати й оновлювати матеріальне забезпечення силових структур – нової патрульної поліції, Національної гвардії України, яка провадить службу в зоні проведення АТО.

Отож ми продовжуємо наш спільний проект із електронним торговим майданчиком SmartTender.biz #ПрозоріМіністерства та публікуємо основні цифри, що відображають роботу Міністерства оборони України: як, що, скільки та в кого закуповує Міноборони?


За даними сайту аналітики bi.prozorro.org Міноборони за весь період проведення закупівель у ProZorro зекономило 633,57 млн грн. По відношенню до очікуваної вартості закупівель ця сума становить 5,4%. Середній відсоток знижки під час проведення тендерів складає 12,81%. Щодо кількісних показників, то загальна кількість тендерів, проведених із лютого 2015 року становить 1,09 тисяч операцій, кількість учасників – 524, а кількість пропозицій на торги – 3,88. У той же час середня кількість пропозицій по всім закупівлям у ProZorro – 2,55.

У динаміці оголошення торгів пік за кількістю тендерів був у лютому 2016 року, коли очікувана вартість закупівель становила 4,17 млрд грн. Із цієї суми 65,4% становила вартість закупвель продуктів харчування, 25,8% – нафтопродукти і 7% – одяг та взуття.

Щодо переможців тендерів, оголошених Міноборони, то серед них у ТОП-3 входять наступні компанії: ТОВ “Геус-Груп”, яка в допорогових процедурах здійснила продаж на суму 909,19 млн грн. У цього постачальника Міноборони закуповує продукти харчування. На другому місці серед постачальників Міноборони – ТОВ “Візит”, із яким було здійснено торгів на суму 896,57 млн грн. Ця компанія також постачає продукцію харчування для міністерства. На третьому місці – ТОВ “Август пром”, сума торгів із яким становила 443,27 млн грн. Закупали в даного підприємства нафтопродукти.


Відповідно до показників на bi.prozorro.org, найбільшу частку серед товарів, закуплених Міноборони, займають нафтопродукти (паливо, джерела енергії тощо) – 29,2% від загальної суми тендерів. На другому місці – закупівлі взуття, одягу та аксесуарів (28,6%), на третьому – продукти харчування (24,6%).

Запровадження системи ProZorro у сфері державних закупівель – це одна із найбільших перемог у системі реформування державного сектора. Ця реформа вже допомогла зекономити майже 6 млрд грн бюджетних коштів. Звісно, для того, аби рівень життя в державі підвищився, потрібно зробити ще чимало кроків у напрямку прозорості й відкритості. Але великі зміни робляться маленькими кроками.