Україна завершила реструктуризацію ВВП-варантів і затвердила нову стратегію управління держборгом

Україна завершила реструктуризацію ВВП-варантів та затвердила середньострокову стратегію управління держборгом на 2026-2028 роки.

Україна успішно завершила процес реструктуризації державних деривативів, прив’язаних до валового внутрішнього продукту (ВВП-варантів). За результатами операції, яку підтримали 99,06% власників цінних паперів, всі існуючі ВВП-варанти були анульовані та замінені на нові облігації. Це рішення сприяє підвищенню передбачуваності державного бюджету, зміцненню боргової стійкості та допомагає зберегти ресурси бюджету в умовах воєнної агресії російської федерації.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Вигоди від реструктуризації ВВП-варантів

За оцінками Міністерства фінансів, у випадку відсутності реструктуризації виплати за ВВП-варантами у 2025–2041 роках могли б сягнути від 6 до 20 мільярдів доларів США, залежно від економічної динаміки країни.

“Досягнута угода сприяє виконанню боргових цілей України у межах програми МВФ й відповідає очікуванням групи офіційних кредиторів України”, – зауважили в Мінфіні.

Нова стратегія управління держборгом на 2026–2028 роки

Окрім завершення реструктуризації, уряд України затвердив середньострокову стратегію управління державним боргом на 2026–2028 роки. Основними напрямками цієї стратегії визначено:

  • Збільшення частки грантів і не боргового фінансування для потреб державного бюджету.
  • Зниження боргових ризиків через оптимізацію структури боргу, зменшення його вартості та подовження строків погашення зобов’язань.
  • Підтримку інвесторських відносин та розвиток внутрішнього ринку державних облігацій як інструмента відновлення економіки.

Стратегія передбачає подальшу роботу над зменшенням ключових боргових ризиків. Її затвердження називають вагомим кроком для фінансової стійкості держави, оскільки документ формує чіткі орієнтири для управління держборгом у складних умовах війни, зміцнює довіру міжнародних партнерів та інвесторів. Впровадження цієї стратегії також є одним із зобов’язань України перед Європейським Союзом у межах Ukraine Facility.