Главная / Вибори 2019

Знати в обличчя: хто працює у штабах українських політиків

09.01.2019
Знати в обличчя: хто працює у штабах українських політиків
 Журналіст, аналітик

В усі часи великі правителі мали при своєму дворі в когорті радників – найосвіченіших людей. Вони допомагали монархам, королям та імператорам формувати внутрішню і зовнішню політику держави. Нашіптували у вуха ходи, що мали забезпечити утримання та зміцнення влади. Часто завдяки лише їхнім діям держави розквітали, або зазнавали занепаду.

Мало, що змінилося і в сучасному суспільстві. В переповненому інформацією світі політики задля отримання влади намагаються зібрати біля себе людей з розумінням в який бік розвивається суспільство. Часто лише одна сильна особистість може забезпечити успіх з отриманням шалених дивідендів для замовника. Називають цю професію – політтехнолог, або політичний консультант.

Політики, зазвичай, не розповсюджують інформацію про своїх політичних консультантів. Політтехнологи в свою чергу теж відверто не хизуються про отримання контракту на роботу на когось з українського політичного поля. Адже однією з умов співпраці політтехнолога і політичної сили є, безумовна, конфіденційність.

Але кому українські політики довіряють долю свого політичного майбутнього дуже цікаво. Людина яка бере на себе відповідальність не лише за долю політика, але й, частково, за майбутнє цілої східноєвропейської держави, викликає інтерес. Тому спробуємо розібратися хто формує план та стратегію передвиборної боротьби за душі та розум українців для основних гравців всеукраїнської гри під назвою «Вибори 2019».

Юлія Тимошенко

Лідер соціологічних опитувань Юлія Тимошенко раніше залучала до своїх компаній іноземних спеціалістів. Зокрема повідомляли, що був заключений контракт з американською політконсалтиговою фірмою Avenue Strategies та ізраїльський політичним консультантом Талем Зільберштейном.

Але часи змінюються і зараз лідер партії «Батьківщина» робить ставку лише на вітчизняних, перевірених часом спеціалістів.

Основу політичної ідеї «Батьківщини» формує Олександр Абдуллін. До його компетенції відноситься формування ідеології, смислів та меседжів. В команді ЮВТ він знаходиться з 2005 року. До цього Абдуллінабув в команді президента Леоніда Кучми, але коли його політична зоря зійшла зробив ставку на Тимошенко.

Перед зануренням у буревій політичних баталій був міцним гравцем на газовому ринку України. Це також об’єднує Абдулліна з Тимошенко, яку до приходу у велику політику називали «газовою королевою України».

Тісно співпрацює з Тимошенко, дочка народного депутата Юрія Одарченка – керуючий партнер компанії «Sic Group Ukraine» Катерина Одарченко. До її компетенції відносять партійне будівництво з використанням сучасних інноваційних методів впливу на електорат, таких як нейромаркетинг. До співпраці з партією «Батьківщина» брала участь у кампанії Меркель займаючись організацією медійного вектору та просувала питання лобіюванням українських політичних проектів у ЄС та США.

Одарченко займалась низкою регіональних кампаній та була керівником передвиборчої кампанії свого батька, Юрія Одарченка, який виграв округ по місту Херсон, де виборча компанія проходила всього лиш 19 дні, політтехнологу вдалося мобілізувати виборців. Також Одарченко відома своїми кампанія по місцевих виборах в Запоріжжі для групи Коломойського.

Олексій Мустафін відповідає за взаємодію із ЗМІ. В команді ЮВТ він займається медіамоніторингом та збором інформації,пропонує кандидату в президенти теми, які вона може використати під час виступів, та готує її до ефірів. Депутати фракції консультуються з Мустафіном перед важливими ефірами чи інтерв’ю.

Медійними питаннями займається також Олена Кондратюк, що складається з візуальної складової, зовнішньої й телевізійної реклами. Вона, як і Абдуллін, також народний депутат від фракції «Батьківщина».Заміжня Кондратюк за директором телеканалу ІСТV Олександром Богуцьким.

Новий тренд українських політиків – соціальні мережі курує колишня співробітниця «5 каналу» – Катерина Лебєдєва. Крім того вона очолює прес-служби партії «Батьківщина».

Петро Порошенко

Діючий президент любить говорити про автокефальність української православної церкви, безвізові режими та гібридну війну з Росією. Ці слова йому в голову вкладає найближчий соратник та основний політичний консультант, народний депутат від «БПП» – Ігор Гринів. Він розробляє та подає на затвердження Порошенку основну стратегію напрямку ведення передвиборної агітації. Крім тоговідповідає за змістове наповнення рекламних роликів, білбордів та сітілайтів. Саме йому приписують авторство головного слогану компанії «Армія! Мова! Віра! Ми йдемо своїм шляхом».

Гриніва вважають мастодонтом українського політичного консалтингу. В своєму портфоліо він має проекти «Реформи і порядок», «Наша Україна», президентську кампанію Віктора Ющенка в 2004 році, парламентську кампанію Юлії Тимошенко в 2007-му і президентську в 2010 році. За чутками, Гринів контролює кілька соціологічних фірм. Цим пояснюється його магічне вміння правильно трактувати соціологію та на її базі будувати виборчі компанії.

Написанням промов для Президента займається колишній політичний консультант партії «Батьківщина» – Олег Медведєв. Консультує та розставляє акценти спікерам від БПП перед дискусіями та телеефірами – Віктор Уколов. Він є автором «темників», які щотижня розсилають депутатам і ключовим спікерам БПП. Крім цього Уколов займається підготовкою вітальних відеороликів Порошенко. Колишній нардеп від УДАРу і політтехнолог Ростислав Павленко курирує напрямок моніторингумедіа-загроз особисто займаючись підтримкою іміджу Президента.

Перейшов зі штабу «Батьківщини» в команду Президента політтехнолог та директор компанії «Berta Communications» – Тарас Березовець. В штабі він займається аналітикою та створює Президенту позитивну медіа картинку коментуючи його дії в багаточисленних ефірах та інтерв’ю.

Також, за чутками, участь у засіданнях штабу приймає міністр інформаційної політики України – Юрій Стець. Саме йому приписують розробку та експлуатацію мережі провладних ботів у соціальних мережах, яких в народі прозвали «Порохоботами». Сам Стець заперечує свою участь у роботі у штабі Президента. Хоча близькі стосунки між Порошенком та Стецьом підтверджує факт хрестин Мариною Порошенко його дочки.

Оточуючи себе політтехнологами і експертам у галузі медіазвична практика для Порошенка. Ще не будучи президентом, він умів вибудовувати відносини з журналістами, генерувати новини і створювати картинки для ЗМІ.

Анатолій Гриценко

Маючий стабільно високий, як для українського кандидати в президенти, рейтинг Анатолій Гриценко за чутками лише недавно обзавівся серйозною командою.

З кінця літа стратегію для передвиборної компанії Гриценка почав розробляти доктор політичних наук, науковий співробітник в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса – Віктор Катигоренко.

Він має багатий досвід роботи з українськими політиками працюючи в команді Юрія Левенця, якого завжди пов'язували з Сергієм Льовочкіним. В 1999 році Катигоренко входив до передвиборчого штабу Леоніда Кучми. У 2004 році працював у штабі Віктора Януковича, консультував Партію регіонів, «Нашу Україну» і «БЮТ» на кількох парламентських виборах.При Леоніді Кучмі входивши до складу громадської ради експертів із внутрішньополітичних питань. За президенства Віктора Ющенка був членом президентської ради з питань етнонаціональної політики.Котигоренку приписують успішний похід на вибори мера столиці Віталія Кличка.

Ще один людина яка впливає на політику Гриценка це Денис Каплунов, який буде формуватиосновні меседжі для передвиборної компанії. У 2007 році вступив у партію «Батьківщина», працював у виборчих комісіях від цієї політсили на парламентських 2007 року і на президентських виборах 2010-го. У 2012 балотуючись від партії «Удар» по мажоритарному округу №46 програв вибори Сергію Клюєву.

У 2015 році він зареєстрував партію «Прогрес», яку в 2016 році перейменували на партію «Справедливість». Вже у 2017 році Каплунов став ініціатором створення партії «Альтернатива».У різні роки був помічником депутата Володимира Куренного та Єгора Фірсова, до того як в останнього забрали депутатський мандат.

Ще одна нова людина в команді – Христина Бондаренко. До цього Бондаренко працювала на "5 каналі", "Громадському" та була генпродюсером телеканалу "АТR".

Борис Колесніков і Вадим Новінський

Лідери «Опозиційного блоку» планують кинути основні сили не на президентські, а на парламентські вибори. Для реалізації цього були запрошені в команду Кость Бондаренко та Михайло Павлів.

З 2002 року Кость Бонадеренко входив до штабу партії «Наша Україна». З 2004 року співпрацював з Едуардом Прутніком в рамках проектів «For-Um» і «Суспільний діалог». Приклав руку до створення в Україні Інституту національної стратегії, який Бондаренко очолював до серпня 2005 року.

У кампанії 2006 р керував політтехнологічної частиною Блоку Володимира Литвина «Ми».У 2008 році почав співпрацювати з Арсенієм Яценюком. Закінчив свою роботу після приходу в команду Яценюка Валерія Хорошковського і Володимира Грановського.

З травня 2010-го - заступник голови партії «Сильна Україна»Сергія Тігіпко. З березня 2011 року Бондаренко очолює Інститут Української політики.

Михайло Павлів є фігурою доволі суперечливою. Йому приписують створення прапору Новоросії та постійно закидають проросійські погляди. До приходу в «Опозиційний блок» ЗМІ пов’язують його з діяльністю партії «Український вибір» Віктора Медведчука.

Андрій Садовий

Мер Львова для розробки координації своїх політичних кроків на протязі довго часу користувався послугами польського політтехнолога Петра Цимоховича.

Зараз головним ідеологом партії «Самопоміч» називають Олега Березюка. Він стоїть біля витоків партії ще з 2004 року коли «Самопоміч» була регіональним громадянською організацією. За чутками, що поширюються в ЗМІ, Березюк надає Садовому послуги психолога.

Серед львівських журналістів ходить легенда, що Березюк порадив Садовому під час засідання міської ради ставити перед собою графин з водою для збору негативної енергії, яка йде від депутатів.

Керувати медіа компанією Садового буде також давній соратник Остап Процик. Наразі він обіймає посаду позаштатного консультанту Львівського міського голови та розвиває діляність ГО «Львівський медіафорум». До цього він працював на різноманітних посадах у медіа-холдингу «Люкс», що належить дружині Садового Катерині Кіт-Садовій. Після чого очолював управління інформаційної політики та зовнішніх відносин Львівської міської ради.

Олег Ляшко

Головний сільський радикал країни відхрещується від зав’язків з спеціалістами з політичного консалтингу.Всі нестандарті ідеї за переконанням Ляшка вигадує його багаторічний помічник Андрій Лозовий.

Але контролює партію Ляшко людина з фінансово-промислової групи Ріната Ахметова Юрій Зінченко. До переходу на партійну роботу Зінченко працював директором департаменту технічного сервісу операційної дирекції в компанії «Метінвест», а раніше деякий час очолював Маріупольський меткомбінат імені Ілліча.

Стратегічним плануванням на президентських і парламентським виборам буде займатися колишній прес-секретар Віктора Януковича Дарина Чепак. Дарина давно перебуває в медійному полі України. Починала свою кар’єру з роботи редактором сайту «Кореспондент.net». Після чого на протягом декількох років працювала на «5 каналі» в якості редактора, денного редактору та шеф-редактору.

З вересня 2008 року по березень 2011 року була головним редактором «Савік Шустер Студії». Потім повернулася до роботи на «5 каналі», але вже в якості директора.

За даними українських ЗМІ очолювала Центр медіа-комунікацій в фонді Сергія Льовочкіна «Нова Україна» та відповідала за комунікації з пресою в київській міській партійній організації «Опозиційний блок».

Підсумовуючи ринок політичного консалтингу можна стверджувати наступне; часто за спеціалістів в області політичної комунікації намагаються видати себе колишні працівники із галузі комерційної реклами. Але між цими напрямки є суттєві відмінності без розуміння яких неможливо стати успішним в передвиборних компаніях. Політика не можна рекламувати немов солодкий пончик. Тому ми радимо звертатися лише до професіоналів своєї справи.

Український ринок політичного консалтингу налічує лише декілька серйозних гравців, яких можна, насправді, перерахувати на пальцях, що мають успішний досвід вітчизняного та міжнародного супроводу великих політичних компаній:

Bohush Communications – очолює Денис Богуш.

SicGroupUkraine – очолює Катерина Одарченко.

BertaCommunications – очолює Тарас Березовець.

Гайдай.Ком – очолює Сергій Гайдай.

Всі інші намагаються видати себе за агенції з піару в сфері політичного консалтингу, але насправді не мають необхідного досвіду для успішної побудови комунікації між виборцем та кандидатом.


Нафтогаз намерен выплатить Витренко 4 млн долл премии "Слуга народа" рискует не попасть в Раду из-за Шульмейстера Организация выборов президента обойдется в 257 млн грн