Головна Економіка Інфляція в Україні у травні перевищила 15%: причини та перспективи цін

Інфляція в Україні у травні перевищила 15%: причини та перспективи цін

Тіньовий сектор економіки України сягає $21,7 млрд на рік, детінізація забезпечить бюджету додаткові $4 млрд у 2025 році.

Упродовж квітня та травня в Україні продовжувалося зростання споживчих цін, а травнева інфляція, за оцінками Національного банку, сягнула локального максимуму. Цей показник виявився навіть вищим за попередні очікування, а річний рівень інфляції у травні перевищив 15%.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Основні чинники зростання цін

Значне прискорення зростання цін на сирі продукти зумовили залишкові наслідки низьких врожаїв минулого року, весняні приморозки та зміщення сезонного попиту на окремі категорії товарів. Додатково, на інфляційний тиск вплинули стійкий споживчий попит і подальше підвищення виробничих витрат для бізнесу.

“Водночас траєкторія сповільнення інфляції значною мірою залежатиме від впливу весняних заморозків та погодних умов влітку на пропозицію та ціни сільськогосподарської продукції”, – додав голова НБУ.

Перспективи та прогнози на найближчий період

Національний банк прогнозує поступове уповільнення зростання цін у найближчі місяці. До цього мають сприяти надходження нового врожаю, покращення ситуації в енергетичному секторі в порівнянні з минулим роком, а також зниження світових цін на нафту.

Водночас, як зазначає заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, навіть у разі повторення неврожаю цього року аграрії не зможуть суттєво підвищити ціни. Обмежувальний вплив тут матиме імпорт із сусідніх країн, оскільки ціни на деякі продукти в Україні вже досягли або навіть перевищили рівень цін у країнах-сусідах.

Учасники ринку попереджають про можливий дефіцит жита, що може призвести до подорожчання житнього хліба. Частина виробників може навіть тимчасово припинити його випікання. Для задоволення попиту Україна вже використовує польське жито, а в хлібопекарстві застосовують борошно з балтійських країн.