Морські поставки російської нафти знижуються вже третій тиждень поспіль, досягнувши найнижчих показників за останні два місяці. Така тенденція пояснюється посиленням санкцій з боку США, в результаті чого деякі азійські імпортери скоротили закупівлі російської сировини. Унаслідок цього нафтотанкери з більш ніж 350 млн барелів нафти залишаються у морі, що на 7% перевищує рівень на початку вересня. Водночас експортна виручка рф від нафти знизилася до мінімальних значень із серпня, а у жовтні доходи російського бюджету від продажу нафти скоротилися майже на 25% у річному вимірі.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Китай, Індія та пошук альтернатив
Головними покупцями російської нафти залишаються Китай і Індія. Однак навіть ці країни скорочують обсяги закупівель. Індійські державні нафтопереробні компанії ведуть переговори з такими гігантами, як Saudi Aramco та Abu Dhabi National Oil, щоб поступово замінити російську нафту альтернативними постачальниками із Саудівської Аравії та ОАЕ. Водночас найбільший індійський нафтопереробник Indian Oil Corp. планує на початку наступного року придбати партії нафти, до складу яких входять і російські суміші ESPO та Sokol.
Бразилія зменшує імпорт, рф продає нафту зі знижкою
Бразилія поступово відмовляється від російського дизельного пального. Якщо у 2022 році імпорт із рф становив $95 млн, то у 2024 році він виріс до $5,4 млрд, що дозволило країні зекономити $1 млрд. Проте, якщо на початку року частка російського пального сягала 60%, то вже у жовтні вона скоротилася до 17%. Такі зміни стали можливими завдяки санкціям, ударам ЗСУ по російських нафтопереробних заводах та зниженню розміру знижки на російські нафтопродукти.
Під тиском санкцій США росії доводиться продавати нафту за рекордно низькими цінами. Зокрема, дисконт на нафту марки Urals до Brent у портах Приморськ і Новоросійськ 10 листопада сягнув $19,4 за барель, що є найвищим показником за рік. На початку листопада цей дисконт становив $13-14.
За даними Мінфіну РФ, доходи російського бюджету за 10 місяців року становили ₽29,68 трлн, що лише на 0,8% більше, ніж за аналогічний період торік. При цьому, нафтогазові доходи становили ₽7,5 трлн, впавши на 21,4%.
Згідно з оцінками української розвідки, за підсумками 2025 року росія втратить щонайменше $37 млрд доходів від експорту нафти та газу.