Головна Економіка Український ринок металопродукції для машинобудування зростає на 25-30% у 2024 році

Український ринок металопродукції для машинобудування зростає на 25-30% у 2024 році

Украинский рынок металлопродукции для машиностроения вырос на 25-30% в 2024 году

Ринок металопродукції для машинобудування в Україні зазнає значних змін і демонструє позитивну динаміку, особливо у контексті оборонно-промислового комплексу. Хоча обсяги виробництва у цьому сегменті є меншими порівняно з будівельним сортаментом, їх значення для країни важко переоцінити, оскільки саме військово-промисловий сектор є головним стимулом зростання.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Тенденції та поточний стан ринку металопродукції

З 2023 року на українському ринку поступово відновлюється попит на металопродукцію для машинобудування. За підсумками минулого року обсяги продажів зросли на 25-30%, а компанія “ТАКТ Металл” у 2024 році збільшила свої продажі на 20-25%. В окремих сегментах приріст ще вищий: наприклад, продажі каліброваного прокату із конструкційної легованої сталі зросли на 45%. За структурою споживання понад 80% металу йде на виготовлення кругляка, 10% — на профілі з шестигранним перетином, а по 5% припадає на квадрати та смуги.

Металопрокат для машинобудування використовують або під гарячу обробку — на кузнечих підприємствах для кування деталей, або під холодну механічну обробку — на автоматизованих токарних станках для виготовлення вузлів і механізмів. У порівнянні з гарячою обробкою частка холодної зростає швидше, що пов’язано з активним оновленням парку обладнання. Ці програми фінансуються як державою, так і за рахунок міжнародних грантів.

Обсяги виробництва та логістика

За оцінками експертів, у 2024 році обсяг українського ринку металопродукції для машинобудування становить близько 140-145 тисяч тонн. Імпорт переважає над внутрішнім виробництвом: спеціальні марки сталі українські виробники поставляють у кількості 55-60 тисяч тонн, тоді як імпорт у цьому сегменті становить приблизно 85 тисяч тонн.

“На обсяг імпорту впливає логістика. Через заборону прийому контейнерів у українські порти та високі витрати на автоперевезення, українські компанії змушені використовувати європейські порти, що збільшує вартість і терміни поставки.”

Зі складною логістикою стикаються й автоперевізники, які з огляду на мобілізацію і кадрові труднощі мають обмежені можливості для доставки продукції у прифронтові регіони — Харків, Запоріжжя, Суми, Дніпро, Херсон. Це негативно впливає на цінову політику та строки поставок.

Головні драйвери та перспективи розвитку

Основним стимулом зростання попиту на метал для машинобудування залишається оборонно-промисловий комплекс. На багатьох підприємствах ведуться роботи з впровадження нової техніки, з’являються спільні підприємства та інвестиційні проекти з закордонними компаніями. Серед ключових тенденцій — стислі терміни поставки, що особливо важливо для ремонту військової техніки, а також активне оновлення парків обладнання за допомогою міжнародних грантів та програм підтримки.

Значна частина українського виробництва зосереджена на розподілених виробничих потужностях, що ускладнює повномасштабний розвиток сектору. Водночас спостерігається зростання імпорту складної стальної продукції, зокрема з Китаю, Європи та Туреччини, яка необхідна для сучасних технологічних процесів.

За підсумками першого кварталу 2025 року вже спостерігається приріст продажів металопродукції на рівні 10-12%. Очікується, що в цілому ринок зросте щонайменше на 15% у 2025 році, що відкриває великі можливості для відновлення та розвитку українського машинобудування. Зокрема, потенціал українського оборонного комплексу оцінюється у $35 млрд на рік, тоді як сьогодні виробництво становить приблизно $14 млрд.

Реструктуризація інфраструктури, відновлення парків вагонів і модернізація енергетичного сектору є ключовими напрямками, що сприятимуть подальшому розвитку галузі. Не менш важливою є підтримка вітчизняних виробників та активізація експорту, зокрема в агросекторі, що допоможе розкрити новий потенціал українського машинобудування.