Головна Економіка ЄС повернув квоти на агроекспорт з України та обговорює нову торговельну угоду

ЄС повернув квоти на агроекспорт з України та обговорює нову торговельну угоду

"Торговий безвіз" закінчився: ЄС обговорює з Україною нову угоду про вільну торгівлю.

З 6 червня Європейський Союз відновив дію торговельних правил у відносинах з Україною, які існували до 2022 року. Це означає завершення дії «торгового безвізу» і повернення митних квот для низки українських товарів. Нові обмеження діятимуть до кінця 2025 року, причому обсяги квот становитимуть 7/12 від річних лімітів.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Обмеження на український агроекспорт: які товари підпадають під квоти

Зокрема, квоти на експорт до ЄС встановлено для основних видів аграрної продукції. Так, для пшениці ліміт складе 583 333 тонни, для кукурудзи — 379 167 тонн, цукру — 20 000 тонн, а м’яса птиці — 52 511 тонн. Загалом обмеження поширюються на 40 категорій агропродукції.

В Мінекономіки акцентували, що режим вільної торгівлі між Україною та ЄС зберігається, а квоти стосуються 40 категорій агропродукції. Зазначається, що відсутність поступок з боку ЄС щодо перегляду квот зачіпає торгівлю обсягом у $3,5 млрд і може зменшити виторг на $800 млн, але це найгірший сценарій.

Переговори щодо нової торговельної угоди

Європейський Союз вже розпочав консультації з Україною стосовно оновлених правил торгівлі. Очікується, що нова угода встановить імпортні квоти на агропродукцію на рівні, який буде компромісом між попередніми обмеженнями і тимчасовими послабленнями, які діяли після початку повномасштабної агресії росії у 2022 році. В Європейській комісії планують найближчим часом укласти нову домовленість.

Міністр аграрної політики Віталій Коваль висловив впевненість, що домовленості з ЄС можуть бути досягнуті до кінця липня. За словами заступника міністра економіки Тараса Качки, особливу увагу під час переговорів приділяють таким товарам, як цукор, м’ясо птиці, мед, яйця та соки. Заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький вважає, що встановлених квот вистачить лише на два-три місяці експорту, тому протягом цього часу необхідно знайти нове прийнятне рішення, щоб уникнути зупинки торгівлі окремими категоріями товарів між Україною та ЄС.