Понад 20% території України вважається потенційно забрудненою мінами та вибухонебезпечними предметами, що ставить під загрозу життя понад 6 мільйонів мешканців країни. Такі дані оприлюднив керівник Програми протимінної діяльності ПРООН в Україні Пол Геслоп.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
“Кожна людина на цій планеті платить більше за їжу та енергію через війну в Україні. І зменшення цін безпосередньо залежить від повернення земель у використання, що неможливо без очищення від мін”, – сказав він.
Вплив мінного забруднення на економіку
Зараз забруднення територій України мінами охоплює близько 139 тисяч квадратних кілометрів. Це негативно впливає не лише на сільське господарство й енергетичну інфраструктуру країни, а й на глобальні ринки. Неможливість повноцінного використання українських земель спричиняє зростання цін на продовольство та енергоносії у світі.
Для прискорення розмінування в Україні застосовують передові технології, зокрема супутникові знімки, дрони й штучний інтелект. Однак процес ускладнюється через нестачу кваліфікованих кадрів, міграцію населення, обмежене фінансування та нерегулярну підтримку з боку донорів. Попри те, що міжнародні донори пообіцяли понад 1 мільярд доларів на протимінні заходи, цієї суми недостатньо для повного очищення територій.
Досягнення у сфері розмінування
У травні держава повернула у використання фермерам 660 гектарів очищених від мін сільськогосподарських угідь. Окрім того, розпочато розмінування ще майже 1 350 гектарів землі. Серед останніх досягнень також сертифікація першого вітчизняного важкого дистанційного комплексу розмінування “ГАРТ 5100”, який має підвищити ефективність очищення територій.