У лютому 2025 року українські банки видали 516 іпотечних кредитів на суму понад 926 мільйонів гривень, що на 7% більше, ніж у січні, але все ще на третину менше, ніж у лютому минулого року. Ці дані свідчать про зниження активності в секторі іпотечного кредитування, зокрема через нові обмеження у рамках державної програми доступного житла «єОселя».
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Як зміни у програмі вплинули на ринок нерухомості
Зміни, запроваджені восени 2024 року, заборонили більшості категорій позичальників брати кредити на купівлю квартир у будинках віком понад три роки. Мета цих обмежень — стимулювати розвиток будівельної галузі та підтримати нове житлове будівництво. Заступник міністра економіки зазначив, що «зміна дизайну програми відображається на показниках іпотечного кредитування: обсяги скоротилися в річному вимірі на третину, переважно через кредити на придбання житла на вторинному ринку».
У той же час, частка іпотеки на готове житло від забудовника зросла до 38%, а на житло, що будується — до 13,6%. Це свідчить про зміщення попиту в сторону новобудов і житла безпосередньо від забудовників, що є частиною стратегій стимулювання будівельної галузі.
«Зміна дизайну програми відображається на показниках іпотечного кредитування: обсяги кредитування скоротилися в річному вимірі на третину, передусім через кредити на придбання житла на вторинному ринку. Натомість зросла частка іпотеки на готове житло від забудовника — до 38%, а також на житло, що будується — до 13,6%», — пояснили у Нацбанку.