На сьогодні обговорюється нова модель оподаткування, розроблена НКЦПФР, яка передбачає ставку 23% для доходів фізичних осіб. Цю ставку формують 18% податку на доходи фізосіб та 5% військового збору.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Згідно з новими пропозиціями, цю ставку розглядають як «стандартну» модель для всіх доходів фізичних осіб, включаючи оподаткування цінних паперів і депозитів. Особливо важливим є те, що таку модель також розглядають для ринку віртуальних активів, зазначив юрист Петро Білик.
Пільгові ставки та особливості оподаткування
Відзначені пільгові ставки 5% або 9% можуть застосовуватись за певних умов, зокрема для фізичних осіб-підприємців (ФОП) на визначених групах або в разі, якщо законодавство передбачає зниження ставок для окремих операцій, наприклад, дивідендів.
«Це не означає, що для операцій з віртуальними активами будуть застосовані 5% або 9%. Скоріше, йдеться про питання, чому б не ввести ставку 5% або 9% для віртуальних активів», — говорить Білик.
Момент оподаткування та податкова база
Важливою особливістю нової моделі є момент оподаткування, який береться за основу обміну віртуального активу на фіатні кошти. Як пояснює Ганна Воєводіна, СЕО Manimama Law Firm, коли ви обмінюєте біткоїн на USDC, податок не нараховується, але при подальшому обміні USDC на гривню на банківському рахунку настає момент виникнення доходу.
«Це відкриває можливості для податкового планування: можна контролювати, коли саме «виходити у фіат», — зазначила Воєводіна.
Податковою базою для фізичних осіб вважається позитивна різниця між доходом від продажу криптоактивів та витратами на їх придбання. За словами Лани Туробової, допускається врахування збитків минулих періодів при розрахунку податкової бази.
Оскільки модель оподаткування базується на чистому доході, важливо мати докази витрат. Якщо токени були придбані через P2P або DEX, і немає підтвердження вартості, податок доведеться сплачувати з повної суми продажу, а не з різниці. Наприклад, при купівлі токена XYZ на $1000 і продажу за $1200, без документів на купівлю потрібно буде сплатити податок з $1200.
При впровадженні нового податкового режиму користувачам криптовалют необхідно буде ретельно документувати свої дії на ринку, включаючи облік всіх операцій, історії торгів, дані про введення та виведення коштів.
Ганна Воєводіна також зауважила, що використання некастодіальних гаманців, таких як MetaMask або Ledger, може ускладнити перевірку джерела коштів, що має значення з точки зору AML та оподаткування.
«При спробі перевести токени з MetaMask на рахунок біржі для продажу у фіат, банк або постачальник послуг можуть поставити питання щодо походження активів», — наголосила Воєводіна.
На важливості документального підтвердження наголосив і Петро Білик, зазначаючи, що ведення обліку може вимагати залучення досвідченого бухгалтера для правильного розрахунку бази оподаткування.
Окрім того, в моделі НКЦПФР йдеться про можливість уникнення спорів з податковими органами щодо вартості токенів, отриманих до набрання чинності нового законодавства, на основі фіксованої ставки податку.
«Обговорюється, що протягом певного часу після набрання чинності законом особи можуть провести у відповідність свої віртуальні активи, сплативши фіксовану ставку податку», — резюмував Білик.