У Львові 5 березня було підписано меморандум, що остаточно повертає Українській греко-католицькій церкві її історичне надбання – Митрополичі сади та бібліотеку митрополита Шептицького. Про це повідомили голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицкий та міський голова Андрій Садовий.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Документ підписали представники Львівської ОВА, Львівської міської ради, Адміністрації Державної служби спеціальної зв’язку та захисту інформації України, Концерну радіомовлення, радіозв’язку і телебачення, а також Курії Львівської Архієпархії УГКЦ.
“Сторони досягли компромісу та розробили дорожню карту щодо передачі Митрополичих садів та будівлі на вулиці Листопадового чина, 28, у Львові для потреб УГКЦ. Важливо, що передача відбуватиметься належним і законодавчо визначеним способом з забезпеченням інтересів Церкви, громади та держави”, – акцентував Козицкий.
Андрій Садовий розповів про етапи повернення:
- 6 березня на сесії міської ради буде ухвалено рішення, що дозволить Львову виконати свої зобов’язання. Місто передасть комунальний участок нижніх Митрополичих садів Львівській ОВА, тобто державі;
- Концерн радіомовлення припинить користування ще двома ділянками садів;
- Держспецзв’язку передасть будівлю бібліотеки Шептицького на вулиці Листопадового чина, 28, обласній адміністрації;
- Після цього Львівська ОВА об’єднає три земельні ділянки в одну та передасть весь земельний комплекс разом із бібліотекою Шептицького УГКЦ.
“Це більше, ніж просто юридичне рішення. Це відновлення справедливості та поваги до спадщини нашого міста. Те, що колись було відібрано комуністами, має належати його законним власникам”, – підкреслив Садовий.
З метою довідки: територія, до якої входить Святоюрська гора з Митрополичими садами, історично належала УГКЦ. Лише в радянські часи її вирішили використовувати по-іншому, облаштувавши радіовежі, які глушили сигнали “ворожих” радіостанцій – “Голосу Америки” та “Радіо Свобода”.
У 1951 році тодішній Львівський облвиконком передав територію під потреби зв’язку, де Львівський філіал Концерну радіомовлення, радіозв’язку і телебачення (КРРТ) встановив три вежі та побудував технічні споруди. У 1998 році, коли Львів був внесений до списку ЮНЕСКО, вежі зобов’язали демонтувати.
Тривалий час ця територія перебувала в занедбаному стані. Ані КРРТ, ані УГКЦ не займалися її упорядкуванням через земельний спір.
У 2020 році міська рада передала землю Митрополичих садів на Святоюрській горі у Львові в користування Українській греко-католицькій церкві. Проте у вересні 2023 року суд за позовом Державної служби спеціальної зв’язку та захисту інформації скасував рішення міської ради.
Депутати Львівської міської ради 2 листопада 2023 року закликали президента, голову Верховної Ради та прем’єр-міністра зберегти територію Митрополичих садів біля собору Святого Юра. Таке ж звернення до президента підписали 40 народних депутатів.
11 червня 2024 року Верховний суд остаточно відмовив військовій прокуратурі у позові в інтересах Держспецзв’язку.