Головна Політика Мінімальний вплив тарифів США на український експорт та глобальні торгові перспективи

Мінімальний вплив тарифів США на український експорт та глобальні торгові перспективи

Прямое влияние тарифов США на украинский экспорт будет минимальным – НБУ

Національний банк України (НБУ) прогнозує, що прямий вплив нових імпортних тарифів США на український експорт буде незначним. За даними регулятора, у 2024 році частка українського експорту до США становила лише 2,2% від загального обсягу поставок, що приблизно дорівнює 0,9 мільярда доларів. Оскільки США мають профіцит у торгівлі з Україною, країна застосувала найнижчу пошлину у 10%. Такі дані наведені у інфляційному звіті НБУ з оновленим макроекономічним прогнозом на 2025–2027 роки.

Про це розповідає Бізнес • Медіа

Вплив тарифних воєн на українську економіку

За словами аналітиків, основою українського експорту є чугун, що становить 42% від поставок до США. Експорт металургійної продукції, зокрема, не зазнає серйозних змін через високий рівень імпорту чугуна для американського ринку — приблизно 20% у 2023 році. Попередній досвід свідчить, що навіть при введенні антидемпінгових знижок США, експорт трубної продукції (13% від експорту до США) зберігається. Окремі види продовольчих товарів, зокрема масло, мед та соки, що становлять 15,8% від експорту, також мають стабільний попит.

“Ураховуючи низьку еластичність ціни на продовольчі товари, їх популярність на інших ринках і нові можливості для експортерам у зв’язку з закриттям ринків для американської продукції, очікується успішна переорієнтація на інші країни та мінімальні втрати для українських експортерів”.

Загроза глобальної економіки через торгові конфлікти

Косвенною наслідком тарифних воєн стане уповільнення економічної активності в ключових торгових партнерах України, таких як країни Єврозони та Центральної і Східної Європи, що призведе до зменшення зовнішнього попиту на українську продукцію. За словами аналітиків, це стало однією з причин зниження прогнозу росту ВВП України до 3,1% у 2025 році. Водночас, враховуючи досвід перерозподілу глобальних ланцюгів доданої вартості та запроваджені фіскальні стимули, НБУ вважає, що економічне уповільнення у країнах-партнерах буде короткочасним і не матиме довгострокових негативних наслідків для української економіки.

Крім того, зростає політична невизначеність і активізуються процеси деглобалізації через загострення торгових конфліктів у світі. За прогнозами, довготривалість цих процесів може погіршити глобальну економічну ситуацію та знизити зовнішній попит, що негативно позначиться на українському експорту та економіці загалом.

Тарифи США на імпорт сталі та алюмінію в розмірі 25% були введені 12 березня. Основними експортерами у США є Канада, Мексика, Бразилія, Південна Корея та Японія, а також швидко зростає експорт із Тайваню та В’єтнаму. За даними, раніше повідомленими GMK Center, посилення торгових бар’єрів і світова політична невизначеність можуть призвести до уповільнення світової економіки, рецесії у США, скорочення глобальних торгових потоків та зростання інфляції.