У російських прокремлівських ЗМІ розпочалася інформаційна кампанія, що створює враження про масове повернення західних брендів до росії. Влада рф почала пропонувати західним компаніям повернутися на російський ринок після виходу багатьох із них через повномасштабне вторгнення в Україну, як повідомляє Financial Times.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Зокрема, у лютому, одразу після зустрічі представників США та рф у Саудівській Аравії, одна з найбільших американських мультинаціональних компаній отримала дзвінок від представника російського уряду. Останній поцікавився, чи не хотіла б компанія повернути деякі свої бренди на російський ринок.
Інформаційна кампанія про повернення брендів
Прокремлівські медіа та Telegram-канали вже поширюють інформацію про можливе відновлення роботи в росії великих брендів, таких як Zara, Uniqlo, Coca-Cola, Visa і Mastercard, створюючи враження масового повернення. Хоча жодна з компаній, згаданих у прокремлівських ЗМІ, публічно не підтвердила такі плани, Financial Times зазначає, що серед західних фірм дійсно спостерігається певний інтерес до повернення в росію.
“Я би не сказав, що це лавина, але багато компаній обережно опускають ногу у воду, щоб прощупати температуру”, – висловився один західний керівник у Москві.
Другий співрозмовник видання зазначив: “Ці хлопці – комерсанти. Як казав Ленін: капіталіст сам продасть нам мотузку, на якій ми його повісимо.”
Ситуація з закордонними компаніями
Згідно з оцінкою Київської школи економіки, 475 іноземних компаній повністю вийшли з російського ринку після 24 лютого 2022 року, ще 1360 скоротили свою діяльність. Для багатьох із них процес виходу був болісним і витратним. Повернення в росію ускладнюється змінами на ринку, де з’явилися нові впливові гравці, які вже зайняли нішу, залишену західними брендами.
Спеціальний посланник президента США Стів Віткофф вважає, що повернення американських компаній на російський ринок було б позитивним розвитком подій. На початку січня 2025 року Newsweek повідомив, що американські фірми в росії сплатили країні 1,2 мільярда доларів податків на прибуток у 2023 році, згідно з підрахунками B4Ukraine та Інституту Київської школи економіки.
Згідно з оцінкою дослідження Інституту лідерства керівників Єльської школи менеджменту (CELI), 123 великі американські компанії продовжують вести бізнес із росією з різним рівнем залученості. Інститут KSE, враховуючи також середні та малі фірми, оцінює, що близько 328 американських компаній залишаються в росії.