Україна продовжує інвестувати у розвиток промислових об’єктів з переробки зерна, навіть в умовах невизначеності щодо експорту до Європейського Союзу. У 2025 році на території країни планується відкриття двох нових підприємств, які спеціалізуватимуться на переробці зернових культур.
Про це розповідає Бізнес • Медіа
Нові заводи на заході та у Полтавській області
За словами директора спілки “Борошномели України” Родіона Рибчинського, на заході України триває будівництво підприємства, яке виготовлятиме борошно з твердих сортів зерна потужністю до 150 тонн на добу. Окрім борошна, на цьому об’єкті також планується налагодити виробництво макаронних виробів. У Полтавській області готують до запуску ще один завод, який спеціалізуватиметься на переробці зерна на крупи з потужністю до 100 тонн на добу.
Перспективи галузі та виклики експорту
Рибчинський відзначає, що у борошномельному секторі України існують перспективні ніші. Зокрема, йдеться не лише про виробництво борошна чи круп, а й про створення комбінованих продуктів. Вартість інвестування у будівництво нового млина чи заводу з переробки круп в Україні стартує від 3 мільйонів доларів, хоча є й приклади масштабніших проєктів із бюджетом до 15 мільйонів доларів. Також розглядається можливість створення низки борошномельних підприємств на чорноморському узбережжі за прикладом турецьких виробників.
Разом з тим, за його словами, виробники борошна та круп очікують скорочення поставок до ЄС після завершення дії автономних торгівельних заходів. При цьому саме на ЄС припадає 75% експорту цієї продукції.
Після початку повномасштабної війни експорт борошна та круп з України знизився на 50%. Основними причинами стали логістичні труднощі та скорочення внутрішнього виробництва. В умовах ймовірного зменшення експорту до ЄС галузь шукає нові ринки та можливості для розвитку переробної промисловості всередині країни.